Ostatnio: 14.01.2020

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Polska jest światową potęgą w speedcubingu.

Speedcubing, cóż to takiego? Najkrócej mówiąc, szybkie układanie kości tj. łamigłówek logicznych takich jak np. kostka Rubika.

Speedcuberzy rywalizują podczas zawodów w 19 oficjalnych konkurencjach, układając różnego rodzaju puzzle (sześciany, czworościany, 12-ściany, "zegarki", czy też płaskie "Magiki"... ) na przeróżne sposoby (z zasłoniętymi oczami, jedną ręką, stopami...). Nad przebiegiem zawodów czuwa delgat WCA (World Cube Association), organizacji powstałej, aby sponsorować, obsługiwać oraz promować speedcubing i oczywiście rejestrować wyniki. World Cube Association.

680907

Pierwsze mistrzostwa w układaniu kostki Rubika odbyły się w 1982 r. Po długiej przerwie, wraz z początkiem XXI wieku, sport ten zaczął się popularyzować, a ilość imprez speedcubingowych rośnie z każdym rokiem.

Polacy od kilku lat zdobywają coraz mocniejszą pozycję: w 2007 roku na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie zwyciężyliśmy w klasyfikacji medalowej, podobnie jak w ostatnich Mistrzostwach Europy w Bilbao (Hiszpania). Na niedawnych Mistrzostwach Świata 2009 w Düsseldorfie zabrakło odrobiny szczęścia i skończyliśmy na trzecim miejscu. Oto kilka oficjalnych kategorii i odnoszone przez nas sukcesy:

1. Kostka Rubika, czyli kość 3x3x3.

680766

Najbardziej rozpoznawalna z łamigłówek, najlepiej sprzedająca się gra w historii świata (~300 milionów sprzedanych sztuk), posiada ponad 43 tryliony kombinacji.Oficjalny rekord świata w średniej (podczas zawodów mierzy się zazwyczaj 5 czasów i oblicza średnią po odrzuceniu skrajnych wyników) należy do Tomasza Żołnowskiego, któremu na ostatnich mistrzostwach Polski udało się pobić swój własny rekord. Tomek ułożył kostkę w przeciętnie 10,07 sekundy, jego najszybsze pojedyncze ułożenie trwało 7,91 sekundy (drugi wynik w historii). Jest on także aktualnym Mistrzem Europy, a na Mistrzostwach Świata zdobył 3 miejsce. W pierwszej światowej dziesiątce mamy też innego Polaka: Adama Polkowskiego, który także układa tradycyjną kość poniżej 11 sekund (jedynie sześciu osobom udało się osiągnąć podobne wyniki na oficjalnych zawodach) .

Poprzedni rekord świata Tomka:
2. Square-1 (Cube 21)

680780

Ta przedziwna łamigłówka zmieniająca kształt podczas układania jest jedną z polskich specjalności. Pomimo mniejszej ilości elementów jest to jedna z trudniejszych kości. Swego czasu w pierwszej światowej dziesiątce było aż 5 Polaków (obecnie 6 w top20). Aktualnym Mistrzem Świata jest Piotr Michał Padlewski, który zdobywając ten tytuł jednocześnie pobił rekord świata w pojedynczym ułożeniu i rekord Europy w średniej (wcześniej także ustanawiał rekordy: raz świata i 5 razy Europy). Poprzednim Mistrzem Świata jest także Polak - Grzegorz Prusak, który tym razem zajął 3 miejsce (5 razy ustanawiał rekord świata i raz kontynentalny).

Rekord Piotra:
a oto rekord Grzegorza, który jednak później został unieważniony (ze względu na błędne wymieszanie kości przez mieszaczy):
3. Pyraminx czyli Piramidka.

680773

Wynaleziona na początku lat 70-tych (jeszcze przed kostką Rubika), jest drugą z kolei najlepiej sprzedającą się kością. To już wybitnie "polska łamigłówka". W szczytowym okresie, na 100 najlepszych rezultatów w historii, ponad 80 należało do Polaków. Z 18 wyników, które były rekordami świata, 10 ustanawiali Polacy. Na początku ostatnich wakacji w światowym top10 było 6 Polaków (obecnie 5), rekordy te bili: Piotr Kózka (wicemistrz świata z 2007, 3 rekordy świata), Grzegorz Łuczyna (Mistrz Świata z 2007, aktualny Wicemistrz Europy, 5 rekordów świata), Tomasz Kiedrowicz (aktualny Mistrz Europy i Wicemistrz Świata, 2 rekordy świata, w tym jeden z 3 najdłużej niepobitych do tej pory w speedcubingu). Jedna z bardziej zaawansowanych metod układania piramidy nazywana jest w świecie "Polish V". Pozostali zawodnicy z top10 to: Łukasz Ciałoń i Owidiusz Pryk (w top20 jest nas w sumie 8).

Dawniej trzecia średnia na świecie:Trening na Mistrzostwach Świata (udało mi się prześcignąć aktualnego Mistrza Świata :p):
4. Blindfold tj. układanie "bez patrzenia".

Jedną z oficjalnych konkurencji stanowi układanie kości z zasłoniętymi oczami po wcześniejszym zapamiętaniu kości (czas zapamiętywania i układania jest liczony łącznie). Naszym najbardziej utytułowanym mistrzem jest Rafał Guzewicz, układa on "na ślepo" nie tylko tradycyjną kostkę Rubika (3x3x3), ale też kości o większej ilości elementów ("zemstę Rubika" 4x4x4 i "kostkę profesorską" 5x5x5), jest także w stanie zapamiętać kilka kości i po zasłonięciu oczu wszystkie ułożyć (3x3x3 multi blind). Jako pierwszy na świecie ułożył kość 3x3x3 blindfoldem w czasie poniżej 1 minuty (!), 2 razy ustanawiał rekord świata i 5 razy rekord Europy, w 2007 zdobył tytuł Mistrza Świata w 3x3x3 blindfolded, jest także aktualnym Mistrzem Świata w 5x5x5 blindfolded, Wicemistrzem w 3x3x3 blindfolded, Mistrzem Europy 3x3x3 blindfolded, 4x4x4 Cube: Blindfolded, 5x5x5 Cube: Blindfolded i Wicemistrzem Rubik's Cube: multi blind (old style). Warto dodać, że kość profesorską "bez patrzenia" podczas zawodów zdołało ułożyć jak dotychczas jedynie 10 osób na świecie.

Historyczne ułożenie Rafała:
5. V-cuby czyli duże kości, 6x6x6 i 7x7x7.

680768
680769

Dwie najmłodsze konkurencje. Tak duże kości pojawiły się w sprzedaży dopiero w 2008 r. - wcześniej ich konstrukcja wydawała się dla wielu niemożliwa. W światowym top10 mamy dwóch Polaków: Kamila Zielińskiego i Michała Halczuka (w 6x6x6 jest nas 4 w top20). Michał jest aktualnym rekordzistą w pojedynczym ułożeniu kości 7x7x7. W sumie siedmiokrotnie bił rekordy świata na dużych kościach (od 5x5x5 wzwyż) i 4-krotnie rekordy Europy, na ostatnich Mistrzostwa Świata był pierwszy w 7x7x7, drugi w 6x6x6 i trzeci w 5x5x5.

Przykładowe ułożenie Michała:
6. "Kość kieszonkowa", 2x2x2.

680871

Podobnie jak 3x3x3 wymyślona przez prof Erno Rubika. Mimo, iż ta kość wydaję się błahostką, to by układać ją na najwyższym poziomie speedcuberzy często używają większej ilości algorytmów niż przy tradycyjnej kości Rubika. Naszym najwybitniejszym "dwójkowcem" jest Łukasz Ciałoń, który zdobył mistrzostwo świata w 2007 roku, a w 2009 wywalczył brąz. Łukasz czterokrotnie ustanawiał rekordy świata, a obecnie posiada 3. średnią na świecie.

Jedna z rekordowych średnich:
6. Fewest moves, układanie na najmniejszą ilość ruchów.

Jest to jedyna z oficjalnych kategorii, w której nie liczy się szybkość. Zadaniem zawodnika jest w ciągu godziny zapisać jak najkrótszy sposób na ułożenie kostki (tak jak we wszystkich innych kategoriach, wszyscy zawodnicy mają jednakowo pomieszane łamigłówki). Należy tutaj wspomnieć o "ojcu polskiego speedcubingu" Zbigniewie Zborowskim, który to swego czasu zdobywał tytuły Mistrza Europy i Świata.

Wyrównał on także rekord świata w FM (był to jeden z najdłużej niepobitych rezultatów).

Sukcesy te są efektem teoretycznej pracy nad kostką. P. Zbigniew jest autorem kilku metod układania kostki m.in. metody Z-B (Zborowski-Bruchem - jedna z bardziej skomplikowanych metod, wymagająca opanowania ok. 800 algorytmów) czy też w pełni autorskiego systemu ZZ speedcubing system.

7. Inne kategorie.

W pozostałych kategoriach nawet jeśli nie dominujemy, to także mamy się czym pochwalić.

Piotr Frankowski jest aktualnym Wicemistrzem Europy w układaniu kostki Rubika stopami.

W pierwszej dziesiątce układaczy megaminxa znajduje się Kamil Zieliński i Jeremi Niedziela (z pewnością w niedalekiej przyszłości będziemy mogli też pochwalić się rekordami świata :D).

680771

W swoich kategoriach w top10 sklasyfikowani są także:

Adam Polkowski w 4x4x4 ("zemsta Rubika")

680777

Marcin Jakubowski w Magicu (Marcin jest w stanie pobić rekord świata nie tylko w tej kategorii, jednak póki co musi się nauczyć radzić sobie ze stresem ;) )

680778

Michał Halczuk w 5x5x5 ("kostka profesorska")

680770

Piotr Alexandrowicz i Grzegorz Dzikiewicz w układaniu kostki Rubika jedną ręką ( One-handed ).

PS

Polacy są także dostrzegalni w nieoficjalnych kategoriach, np. Adam Wojtyła wykonał w ciągu 1 minuty 1113 ruchów (obrotów ścian) na kostce 3x3x3 (!). Należy też wspomnieć o Hypercubingu.

Hypercubing to układanie odpowiedników zwykłych łamigłówek w ich 4- i 5-cio wymiarowych postaciach (tak jak na 2 wymiarowej kartce papieru można przedstawić siatkę sześcianu, tj. 3-wymiarowego obiektu, tak i w 3D możemy przedstawić siatki obiektów 4- i 5-cio wymiarowych). Wśród garstki ludzi na świecie, którzy dokonali takich "cudów", jest sporo Polaków. Jednym z najlepszych hypercuberów jest wrocławski fizyk Remigiusz Durka ( http://www.hypercube.to.pl/ )

117279

PS2 - Właśnie dokonałem uaktualnienia wygasłych linków do obrazków, oczywistym jest iż nie tylko one straciły na aktualności, rekordy w speedcubingu bite są nieustannie, a więc osoby zaciekawione obecnymi wynikami odsyłam do oficjalnych rankingów. Natomiast tych czytelników, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o speedcubingu na stronę Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu czy np. na międzynarodowe forum speedsolvingu.

PS3-22.08.2012 aktualizacja linków do filmików, tekst już bardzo stracił na aktualności ma teraz wydźwięk głownie historyczny, aczkolwiek Polacy nadal mają czym się pochwalić, a więc po zbliżających Mistrzostwach Europy pewnie pokuszę się o aneks do tekstu :)

Komentarze

 • tak tak (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Polacy są jednymi z najlepszych w praktycznie każdej dziedzinie, ale i tak wybudują stadion do piłki nożnej, bo może ktoś strzeli 1 gola na jakiś miejskich zawodach...

 • Wroblenka90 Wroblenka90

  Kto by pomyślał :D

 • anonim anonim (*.ssp.dialog.net.pl)

  a ja mam 8 lat i mój rekord to minuta i 20 sekund

 • gg gg (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  @Sobol - przez penspinnig traci się oceny szkolne żal

 • Czesław Czesław (*.xdsl.centertel.pl)

  Polacy wogóle są genialni!!
  Ja też układam 3x3x3. Niedawno miałem rekordowe AVG = 19.94 hehe xdd

 • Tomcio Tomcio (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  NO pięknie ja tez układam ale rekord to 41sek :D Polska

 • Sobol Sobol (*.opera-mini.net)

  polacy sa jednymi z lepszych na świecie w penspinningu, czyli robieniu ewolucji długopisem miedzy palcami. wszystko na stronie http://forum.penspinning.pl

 • alkohol alkohol (*.4web.pl)

  ale jaja

 • baro baro (*.chello.pl)

  wtf

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst h9zre7khwh:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.