Ostatnio: wczoraj

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Sprzęt używany w 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka

Fotograficzny przegląd wyposażenia ( głównie pojazdów ) 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka na szlaku bojowym od Normandii do Wilhelmshaven w latach 1944-45.


Czołgi

M5A1 Stuart / Stuart VI

stuart m5a1

Stuart to amerykański czołg lekki, uzbrojony w armatę 37mm i 3 karabiny maszynowe. W 1 Dywizji używane były jako czołgi rozpoznania w 24 Pułku Ułanów, 10 Pułku Dragonów i 10 Pułku Strzelców Konnych.


Cromwell IV

Cromwell to brytyjski czołg pościgowy, jedna z najbardziej udanych konstrukcji brytyjskich. Uzbrojenie - armata 75mm, 2 karabiny maszynowe; załoga 5 osób. Czołg ten znajdował się na wyposażeniu 10 Pułku Strzelców Konnych, który był jednostką rozpoznawczą dywizji. Na tym zdjęciu czołg ma (obok znaku dywizji) wymalowaną przynależność do 1 szwadronu (trójkąt) tego pułku (45).W trakcie walk, jako uzupełnianie strat, jak i stopniowe przezbrajanie pułk otrzymywał czołgi :


Mk VIII Challenger

challenger mk viii

Challenger to również brytyjski czołg pościgowy, uzbrojony w najlepszą armatę przeciwpancerną aliantów - 17-funtową (76,2mm) oraz 1 karabin maszynowy. Załoga 5 osób


M4A4 Sherman / Sherman V

Sherman to amerykański czołg średni. W 1 Dywizji używany był w wersji M4A4 z armatą 75mm. Był podstawowym czołgiem w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, która posiadała również Shermany:Sherman VC Firefly


Po doświadczeniach z bitwy pod El Alamein brytyjscy wojskowi postanowili ulepszyć Shermana i tak narodził się Sherman Firefly, uzbrojony w armatę 17-funtową (76,2mm), która dawała możliwość podjęcia walki z niemieckimi czołgami Tiger i Panther.


Artyleria

Armata przeciwlotnicza Bofors 40mm


Armata ta znana była w Wojsku Polskim już przed wojną, ponieważ pierwsze zostały zakupione w 1935, a następnie podjęto ich produkcję licencyjną w Polsce. W dywizji były na wyposażeniu 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (lekkiej) zarówno w wersji ciągnionej ( jak powyżej), jaki i na podwoziu ciężarówki Morris C8 :

morris boforsCrusader III AA mk II

crusader iii mark ii aa

Crusader AA to przeciwlotnicze działo samobieżne, zbudowane na podwoziu czołgu Crusader uzbrojone w podwójne działko Oerlikon 20mm. W 1 Dywizji używane były głównie do ochrony sztabów, w trakcie walk stopniowo zostały wycofane z uzbrojenia, ze względu na aliancką przewagę w powietrzu.

Armata 6- funtowa ( Ordnance QF 6-pounder)

qf 6 pounder

Brytyjskie działo przeciwpancerne kal.57mm.


Armata 17-funtowa ( Ordnance QF 17-pounder)

Wspomniana już wcześniej armata 17-funtowa, najlepsze działo przeciwpancerne aliantów, mogąca strzelać zarówno pociskami kumulacyjnymi HEAT jak i opracowanymi w 1944 pociskami podkalibrowymi APDS. W dywizji używana była w pułkach artyleryjskich, szczególnie w 1 Pułku Artylerii Przeciwpancernej zarówno w wersji ciągnionej (jak wyżej), jak i samobieżnej jako :

Niszczyciel czołgów Achilles ( 17-pdr, Self-Propelled Achilles)

Achilles to brytyjski niszczyciel czołgów, będący zmodyfikowaną wersją amerykańskiego pojazdu M10 Wolverine.


Haubicoarmata 25-funtowa ( Ordnance QF 25-pounder )

Brytyjska haubicoarmata kal.87,6mm, opracowana po I wś, uznawana jest za jedno z najlepszych dział kiedykolwiek zbudowanych. W 1 Dywizji była na uzbrojeniu 2 Pułku Artylerii Motorowej, natomiast 1 Pułk Artylerii motorowej używał wersji samobieżnej :

Sexton ( 25-pdr SP Sexton )

Sexton to pojazd zbudowany przez Kanadyjczyków na podst. amerykańskiego pojazdu M7. Uzbrojenie : haubicoarmata 25-funtowa, 2 karabiny maszynowe Bren. Załoga 6 osób. Jak widać na zdjęciu, egzemplarz można podziwiać w Muzeum Wojska Polskiego.


Transport, pojazdy zwiadowcze i inne

Universal Carrier

Brytyjski lekki gąsienicowy transporter opancerzony, produkowany w różnych wersjach, również jako ciągnik artyleryjski.

Ciągnik artyleryjski Morris C8

Ciągnik artyleryjski, na bazie ciężarówki Morris C8 znany powszechnie jako Quad, służył do ciągnięcia dział 17- i 25-funtowych. W 1 Dywizji używana była również wersja transportowa tej ciężarówki :

morris4x4ve1oraz ciężarówki Bedford :

bedford cwtHumber Light Reconnaissance Car

humber light recoinessance car mk iii

Brytyjski lekki samochód pancerny, uzbrojony w rusznicę ppanc. Boys i karabiny maszynowe Bren

M3A1 Scout Car

m3a1scoutcar

Amerykański kołowy transporter opancerzony. Uzbrojenie: wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 12,7mm, karabin maszynowy Browning 7,62mm.

Pojazd półgąsienicowy M3/M5

m5halftrack

Amerykański półgąsienicowy pojazd pancerny (Half-track). Budowany w różnych wersjach i z różnym uzbrojeniem.

Scammell Pioneer SV2S Recovery Vehicle

scammel pionier sv2s

Brytyjski pojazd ratowniczy używany w jednostce warsztatowej do ewakuacji niesprawnych czołgów.


Valentine Bridgelayer

Brytyjski czołg mostowy zbudowany na bazie czołgu piechoty Valentine. W 1 Dywizji znajdował się jeden taki czołg w dyspozycji sztabu dywizji. Nie udało mi się znaleźć informacji, czy był użyty w warunkach bojowych :)


Fotografie ze zbiorów Imperial War Museum


Gen. Maczek w rozmowie z gen. Montgomerym. Na zdjęciu widać u gen. Maczka charakterystyczny czarny lewy naramiennik. Przywilej noszenia takiego naramiennika przez Generała i Jego żołnierzy został nadany rozkazem Naczelnego Wodza we wrześniu 1941 jako swoista odznaka honorowa.


Wyładunek Shermana w sztucznym porcie Mulberry.


Wyładunek z innego ujęcia. Czołg należący do 3 szwadronu 1 Pułku Pancernego.


Kolumny czołgów 1 Dywizji - 8 sierpnia okolice Caen. Z lewej strony pierwszy czołg to Sherman, następny to Crusader AA; prawa kolumna to czołgi Cromwell.
źródła zdjęć i informacji :

pl.wikipedia.org

en.wikipedia.org

armorama.com

wrightmuseum.org

jagdtiger.de

wwwiivehicles.com

flickr.com

tankmuseum.org

iwm.org.uk

Evan McGilvray "Marsz Czarnych Diabłów" - REBIS 2006

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.