Ostatnio: 1 godz. temu

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

ROLKOWE FAQ dla kompletnie początkującychW celu uproszczenia wszystkim życia, przyjmujemy, że niniejszy dokument przeznaczony jest dla osób, które chcą zacząć jeździć na rolkach i nie miały z tym sportem wcześniej do czynienia. Dlatego też skupia się on na najbardziej podstawowych aspektach i pomija wszystko to, co początkującego dopiero zacznie interesować, jak już przestanie być początkującym.

Spis treści:

1. Czy tanie rolki z decathlonu są dobre na początek?

2. To czego szukać w sklepach?

3. Ile mnie będzie ta zabawa kosztować?

4. Jakie koła?

5. Jaki wybrać rozmiar rolek?

6. Szyny

7. Łożyska

8. Gdzie kupić rolki?

9. Czy model X jest lepszy od modelu Y?

10. Dlaczego rolki są takie drogie?

11. Jak przymierzać rolki?

12. Polecane modele

13. Skąd czerpać wiedzę?

14. Pomocy! Kupiłem rolki i zostałem stygmatykiem!

1. Czy tanie rolki z decathlonu są dobre na początek?

Nie, bo:

nie zapewniają wsparcia kostce,

są tandetne i mało trwałe

nauka jazdy na sprzęcie tak niskiej klasy będzie utrudniona oraz nieprzyjemna.

mają niskiej jakości koła

2. To czego szukać?

Dowolnych produktów uznanych marek (kolejność dowolna): Powerslide, Rollerblade, Seba, K2, Fila, Roces

3. Ile mnie będzie ta zabawa kosztować?

Minimum 300zł, jeśli chcesz sobie tylko spokojnie śmigać fitnessowe kilometry sunąc wygodnie i gładko w rolkach fitnessowych (tak zwanych kapciach) i nie jesteś grubasem.

Jeśli naoglądałeś się freeridowych editów i na słowo “kubeczek” nie myślisz o ceramice, to minimum 400zł za używane lub 600zł za nowe rolki z twardą skorupą.

Oczywiście trafiają się lepsze i gorsze okazje w sklepach i sporo taniej jest poza sezonem.

To by było na tyle, jeśli mamy się trzymać uznanych marek. Bo za 200 zł można mieć fajne rolki w skorupie ze sklepu Martes Sport (niby chińszczyzna, ale fajna, serio) lub za 350zł bliźniaczy, model z Decathlona, Oxelo MF500. Te z Martes mają lepszą klamrę, ale tak to praktycznie to samo.

Link do Martesowych: https://www.sklepmartes.pl/sporty/28097-meskie-rolki-calgarys-5902786031139-coolslide.html#/rozmiar-42/pe-men/kolor-white_wild_dove_pagoda_blue

Link do Decathlonowych: https://www.decathlon.pl/mf500-hb-czarno-niebieskie-id_8494787.html

Oba modele dają o wiele więcej możliwości niż typowe tanie fitnesówki i są dobrym wyborem, jeśli możesz się pogodzić z pewnymi kompromisami, jak np bardzo kiepski liner, który jest zdecydowanie zbyt miękki i którego trwałość ciężko oszacować - trwają testy u Mireczków, którzy to kupili. Stay tuned, zostańcie nastrojeni!

4. Jakie koła?

Koła opisywane są dwoma parametrami: rozmiarem i twardością.

Rozmiar: najbardziej uniwersalny rozmiar to 80mm. Mniejsze są dla karzełków lub do zastosowań specjalnych, którymi sobie tu nie zawracamy gitary. Im większe koła, tym większą prędkość można rozwinąć i łatwiej ją utrzymać (kosztem większego wysiłku wkładanego w przyspieszanie). Aktualnie hitem są rolki na trzech dużych kołach (triskates). Są to rolki dla osób bardziej zaawansowanych i do nauki lepiej wybrać zwykłe z 4 kołami 80mm.

Twardość: im twardsze tym szybciej i na dłużej starczą, ale będą też mniej komfortowe i głośniejsze. Dla fitnessu kwestia gustu oraz wagi użytkownika. Cięższe osoby potrzebują twardszych kółek (miękkie szybko się zużywają). Freeride/slalom koniecznie twarde (oznaczenie 84a lub więcej).

5. Jaki wybrać rozmiar rolek?

Bezwzględnie należy wybierać rolki jak najlepiej dopasowane do stopy. Każdy luz oznacza ryzyko obtarć i mniejszą kontrolę nad rolką. Rolki zazwyczaj się trochę rozbijają, więc nie przejmujmy się, jeśli palce sięgają do końca - byle nie obijały się o plastikową skorupę. Jeśli nie mamy pewności, bo stopa ma jakiś pośredni rozmiar, to lepiej zdecydować się na mniejsze, niż większe rolki, oczywiście mając na uwadze ograniczenie wynikające z długości skorupy.

6. Szyny

Szyny wykonane są zazwyczaj aluminium, rzadziej z kompozytu (“plastiku”), czasami z włókna węglowego (tylko ekstremalnie lekkie szyny do jazdy szybkiej). Szyny aluminiowe, bo z takimi mamy do czynienia najczęściej dzielą się również na lepsze i gorsze - gorsze to te z aluminium ekstrudowanego (tłoczone), lepsze są frezowane (CNC) z jednego bloku aluminium - te są sztywniejsze. Na początek nie musisz zwracać uwagi na technologię produkcji szyny i materiał z którego jest wykonana - plastikowe nie będą znacząco gorsze, a rolki w nie wyposażone mogą wygrać ceną.

Tylko w tanich rolkach "fitnessowych" i rolkach hokejowych szyny są zainstalowane na stałe. Standardem jest montaż na dwie lub rzadziej trzy śruby w jednym z trzech dostępnych systemów. Najpopularniejszy to SSM i większość rolek pozwala na dowolne przekładanie szyn pomiędzy sobą.

WAŻNE: Niektóre modele rolek posiadają szyny tzw. pre-rockered (banan), czyli z ustawieniem kół imitującym płozę łyżwy hokejowej. Pierwsze i ostatnie koło w takiej szynie są 2mm wyżej niż dwa środkowe. Zwiększa to manewrowość, ale zmniejsza stabilność. Takie szyny przeznaczone są przede wszystkim do slalomu między kubeczkami i na początek kupować należy szyny z wszystkimi kołami na tym samym poziomie (tzw. układ flat).

7. Łożyska

Kwestia nie mająca żadnego znaczenia dla amatora. Grunt, żeby ich nie zaniedbać i czasami wyczyścić oraz nasmarować. To, jakiego są rodzaju nie jest już zbyt ważne i nie trzeba na nie zwracać uwagi przy wyborze rolek.

8. Gdzie kupić rolki?

W Polsce jest kilka sklepów stacjonarnych w paru dużych miastach. Są to Skatepro.pl, Bladeville, Hedon, Wodzu, PlichWyścig, Zicoracing

Poza tym rolki znajdziesz w bardzo ograniczonym zakresie w Decathlonie i często w szerszym w Intersporcie. Najlepsze oferty oczywiście mają sklepy internetowe.

9. Czy model X jest lepszy od modelu Y?

Na takie pytania bardzo często nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bo najważniejsza jest anatomia stopy użytkownika i dopasowanie buta do niej. Dlatego rolki trzeba przymierzyć przed zakupem, choćby pojeździć w nich przez godzinę po mieszkaniu i wtedy dopiero podjąć decyzję o zatrzymaniu lub zwrocie sprzętu do sklepu. Zły dobór rolek skutkować może bolesnymi odciskami i obtarciami.

10. Dlaczego rolki są takie drogie?

Dlatego, że to skomplikowane urządzenia, składające się z bardzo wielu elementów. Mamy 8 kół i tulejek, 16 łożysk, śruby, klamry, rzepy, skorupę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa, często wzmacnianą włóknem szklanym lub węglowym, szyny często frezowane z lotniczego aluminium, linery (miękkie buty wewnętrzne) z nowoczesnych pianek termoformowalnych (można podgrzać liner w piecu i po założeniu na nogę dopasuje się do kształtu stopy)... Zastosowane materiały i technologie nie pozwalają na sprzedaż tego wszystkiego taniej.

11. Jak przymierzać rolki?

Załóż rolki, mocno zasznuruj/zapnij górną klamrę zostawiając lekko luźną i stań na nogach.Trzymając się czegoś stań na jednej nodze żeby się upewnić co do sztywności buta - nie powinien wyginać się na boki. Spróbuj stanąć na palcach - pięta nie powinna odrywać się od podeszwy. Palce powinny sięgać do samego końca buta i dotykać szubka linera - za duże i tak by się rozbiły, tym samym jeszcze bardziej pogarszając sytuację. W bucie nie powinieneś mieć żadnych luzów, ale też nic nie powinno cię gnieść. Jeśli w którymś miejscu (na przykład na grzbiecie stopy) skorupa cię wyraźnie uciska, to dany model nie jest dla ciebie.

Po zakupie pojeździj po mieszkaniu godzinkę, żeby się upewnić, że wszystko jest ok i w razie jakiegoś problemu móc bezproblemowo zwrócić nieużywane rolki do sklepu.

12. Polecane modele

Rolki fitness- ceny do ok 350zł

Dowolne uznanej marki, technicznie poszczególne modele się od siebie nie różnią w istotny sposób. Wybierać to co wygodniejsze lub tańsze.

Rolki tajna opcja chinolska

Za mniej niż kosztują markowe fitnesówki można mieć fajny chiński sprzęt, do czego to doszło, szaleństwo.

Link do Martesowych: https://www.sklepmartes.pl/sporty/28097-meskie-rolki-calgarys-5902786031139-coolslide.html#/rozmiar-42/pe-men/kolor-white_wild_dove_pagoda_blue

Link do Decathlonowych: https://www.decathlon.pl/mf500-hb-czarno-niebieskie-id_8494787.html

Oba modele to prawie to samo, te z Martes mają tylko lepszą klamrę 45 stopni. Wykonane są nieźle, mają porządną szynę i nie wiem jak oni to zrobili, że są w stanie sprzedawać je tak tanio. Oczywiście nie mowy o sztywności na poziomie Imperiali i im podobnych sprzętów, to zdecydowanie nie ta liga, ale na początek zabawy propozycja idealna! Przymierzając w sklepie mogą wydawać się mniej stabilne od fitnesówek, ale to dlatego, że mają krótszą szynę (czyli łatwiej się bujnąć przód/tył i polecieć na dupę). Nie jest to jednak wada, a parametr wymagający przyzwyczajenia, bo każde rolki freeskate tak mają. W zamian za to, oferują one większą zwrotność i możliwość zaczęcia zabawy w slalom. Trzeba tylko wymyślić jakąś dobrą wymówkę, żeby nie wyjść przed kumplami Sebami na pedała (np. że po dwóch trickach się zeruje).

Klasa fitness - lepsze

Rollerblade Maxxum, Rollerblade Tempest, K2 Sodo, Powerslide z serii Vi, Powerslide Swell, Powerslide Imperial Supercruiser i Megacruiser, K2 Radical, K2 Mod, Roces Veni, Seba GT

Wybierać takie, które są dobrze dopasowane do stopy danego użytkownika!

Klasa freeskate - ceny powyżej 600zł

Wszystko co uznanego producenta i w twardej skorupie jest dobre, ale wybierać należy takie, które są dobrze dopasowane do stopy danego użytkownika. Najpopularniejsze modele to Powerslide Imperial (we wszystkich wariantach, również Megacruiser i Supercruiser oraz z Pleasure Tools), Seba FRX oraz Rollerblade Twister, ale w niczym nie ustępują im również mniej popularne Powerslide Khaan (teoretycznie półka niżej od Imperial), Powerslide Metropolis (często na dobrych promocjach do wyrwania bardzo tanio), Roces Metropolis, Roces X35, Roces Vici, Rollerblade RB80, Rollerblade TWS, Rollerblade Fusion, czy produkty marki Flying Eagle.

Bardzo specuficzne są rolki typu soft-boot marki K2. Charakteryzują się brakiem sztywnej skorupy, mimo przeznaczenia do poważniejszej jazdy. Niektóre modele, takie jak Unnatural, czy Midtown/Uptown mogą być świetnym zakupem. Dzięki kompatybilności z systemem montażu szyny UFS, można je łatwo przerobić z rolek freeskate na aggressive i na odwrót.

Półka wyżej to znowu rolki bezlinerowe - ale już sztywne, często z termoformowalną skorupą z wółkna węglowego itp. Nie będziemy ich tutaj omawiać, bo nie są to produkty dla początkujących.

13. Skąd czerpać wiedzę?

Na początek polecam kanały youtube pełne wiedzy i inspiracji:

The Lino Life - sympatyczny portugalczyk z RPA ma bardzo dużo doświadczenia i chętnie się nim dzieli. https://www.youtube.com/channel/UC_cMnM6u3xJ3yeW1jzIHgaQ

Pinto Pony Productions - kanał Billa Stopparda z Toronto, masa tutoriali, rad, prezentacji, propozycji ćwiczeń i ostrej, miejskiej jazdy. https://www.youtube.com/user/PintoPonyProductions

Skate Fresh - Asha uczy jazdy i rozmaitych manewrów w bardzo przystępny sposób. https://www.youtube.com/user/SkatefreshVideos

How to Inline Skate - gościu nie jest mega wymiataczem w porównaniu do poprzedników, ale potrafi dużo przekazać, również o jeździe na łyżwach https://www.youtube.com/channel/UCU8JBACMBisiFrErIX_yPKg

Kanał sklepu Bladeville - tutoriale dotyczące jazdy i konserwacji rolek https://www.youtube.com/user/bladevilleTV/featured

14. Pomocy! Kupiłem rolki i zostałem stygmatykiem!

Kupiłeś rolki w skorupie, np Imperiale (bo z nimi jest ten problem najczęściej), które przy przymiarce wydawały się idealne, ale po jeździe okazuje się, że obcierają cię punktowo, tak że robią ci się pęcherze, albo wręcz dziura w stopie aż do krwi? Nie rozpaczaj, nie jesteś stygmatykiem i da się to naprawić, aby cieszyć się fajnymi rolkami bez potrzeby amputacji nóg i tytanowych protez! Wystarczy udać się do porządnego serwisu narciarskiego i zapytać o usługę zwaną odbarczaniem. Polega to na punktowym nagrzaniu i odkształceniu skorupy, tak aby lepiej dopasować ją do anatomii stopy (czy też kostki) użytkownika. Cena: zazwyczaj 50-60zł za jeden punkt. Skuteczność: 100% w przypadku problemów z punktowym uciskiem.

Pic rel problemy kwalifikujące się do rozwiązania odbarczaniem. Fotki mirków z tagu #rolki, mam nadzieję, że się nie obrazicie ;de610de4dbd9553bcde2de07e6fe762b5 orig
Źródła:

forum www.fsknews.pl

strona internetowa www.in-line.pl

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.