Ostatnio: 02.02.2020

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Mobilizacja! Kiedy i kogo wezwą do Armii

BĘDZIESZ MUSIAŁ ZOSTAW RODZINĘ I PRACĘ

rodzina
KOGO WEZMĄ NA FRONT?

Każdego w wieku od 18 do 60 lat, zdolnego do służby wojskowej. W pierwszej kolejności powoływani będą ci, którzy mieszkają blisko miejsc, gdzie zgrupuje się armia.


szeregowi
KOGO NIE POWOŁAJĄ

Członków władz państwa, postów, prokuratorów, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Służby Więziennej. Zwolnieni są takie samotnie wychowujący dziecko do lat 16 lub samotnie opiekujący się obłożnie chorym.


kaliszbilde
JAK SIĘ DOWIESZ O MOBILIZACJI?

Ogłosi to prezydent. Każdy zmobilizowany otrzyma tzw. kartę mobilizacyjną, za ich dostarczenie odpowiadają szefowie Wojskowych Komend Uzupełnień

412px karta mobilizacyjna przod
DO JAKICH KOSZAR TRAFISZ?

O tym, do której jednostki i w jakim czasie zmobilizowany ma się stawie napisane będzie dokładnie w karcie mobilizacyjnej. Raczej gdzieś blisko domu. Ktoś kto mieszka np. w Rzeszowie me będzie musiał jechać przez cala Polskę np. do Szczecina.

CZY STRACISZ PRACĘ?

Nie. Każdy zmobilizowany jest pod ochroną i pracodawca nie ma prawa go zwolnić. Twoje miejsce ma czekać na ciebie.

CO ZE SPŁATĄ KREDYTU?

Nie licz na to, że wojsko się tym zajmie. Banku nie będzie interesować mobilizacja. Kredyt musisz spłacać sam. Można ubiegać się u wojewody o rekompensatę za utracone zarobki, ale to będzie droga przez mękę.

MOGĄ CI ZABRAĆ AUTO?

Tak. Wojsko może uznać twój pojazd — samochód, ciężarówkę czy traktor — za niezbędny. Wojsko za zarekwirowane rzeczy zapłaci. Ale ile, nie wiadomo.

BĘDZIESZ MUSIAŁ STRZELAĆ?

Niekcynieanie. Wojsko przy przydziałach bierzę pod uwagę zawód mobilizowanego. Budowlaniec może trafić do budowy przejazdów a dziennikarz do służb propagandowych.


JAK DOJEDZIESZ DO JEDNOSTKI?

Za darmo. Dodatkowo, wszystkie władze mają obowiązek ci w tym pomóc. Możesz dojechać bez stania w kolejkach po bilet a nawet domagać się podwózki.

Z CZEGO BĘDZIESZ ŻYŁ?

W wojsku dostaniesz mundur, wikt i opierunek. Będzie wypłacany też żołd. Prawdopodobnie nie będzie to więcej niż 150 złotych dziennie tyle dziś dostaje się maksymalnie na ćwiczeniach.

CO GROZI DEZERTEROM?

Nie możesz się nawet spóźnić z przyjazdem do jednostki. Już za to grozą 2 lata więzienia. A ci którzy postanowią czmychnąć mogą za kratami spędzić nawet 5 lat!

Art. 339. Dezercja

§ 1. Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania lub w takim celu poza nimi pozostaje,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się dezercji wspólnie z innymi żołnierzami lub zabierając broń,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Żołnierz, który czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1-3,

podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

http://www.arslege.pl/kodeks-karny/k1/s216/

CZY WOJSKO MOŻE CI ZAJĄĆ DOM?

Tak. Wojsko, a także na przykład władze wojewódzkie czy miejskie mogą w czasie mobilizacji rekfirować dowolne cywilne budynki. Wystarczy, ze uznają, że twój dom będzie potrzebny wojskowym.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.