Ostatnio: 23.06.2015

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Czy Obama i Putin podzielą się Środkowym Wschodem? Obama et Poutine vont-ils se partager le Proche-Orient ?

1 3641 3f5c3 fa249

W 1916 Wielka Brytania i Francja podzieliły ŚW (plan Sykes-Picot). Prawie wiek później USA i Rosja dyskutują projekt mogący wyeliminować zyskowne wpływy brytyjsko-francuskie w tym regionie. Prezydent Obama jest na progu dokonania całkowitej zmiany strategii międzynarodowej, pomimo wewnętrznej opozycji we własnym rządzie.

Fakty są proste. USA staje się niezależne energetycznie dzięki szybkiemu postępowi w technologii wydobycia gazu z łupków i ropy z roponośnych piasków. Dlatego też doktryna Cartera z 1980 o priorytecie zapewnienia dostępu do ropy w Zatoce Perskiej z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego jest martwa. Podobnie porozumienie Quincy'ego z 1945 o zaangażowaniu Waszyngtonu w obronę dynastii Saudów w zamian za gwarancje dostępu do ropy na Płw. Arabskim. Sytuacja dojrzała by wycofać dużą liczbę wojsk i przenieść je na Daleki Wschód by kontrować chińskie wpływy.

Z drugiej strony USA muszą zrobić wszystko by zapobiec sojuszowi Chin i Rosji, która mogłaby uwolnić siły na Dalekim Wschodzie.

W końcu Waszyngton jest dławiony relacjami z Izraelem, które są ekstremalnie kosztowne, nie mają międzynarodowego uzasadnienia i są przeciw całej populacji muzułmańskiej w USA. Należy również w wyraźny sposób ukarać Tel-Awiw, który w niespotykany sposób wmieszał się w wybory prezydenckie i stanął przeciw kandydatowi, który wygrał.

Te 3 czynniki doprowadziły Baracka Obamę i jego doradców do zaproponowania paktu Władimirowi Putinowi. Waszyngton niejawnie przyznając się do porażki w Syrii jest gotowy zostawić w gestii Rosji rozstrzygnięcie spraw na ŚW i podzielić się kontrolą nad regionem.

W tym duchu została napisana przez Kofiego Anana deklaracja w Genewie 20 Czerwca 2012. Wtedy miała być początkiem poszukiwania rozwiązania konfliktu w Syrii. Ale to porozumienie prawie natychmiast uległo sabotażowi wewnętrznych elementów rządu Obamy. W prasie europejskiej pojawiły się przecieki nt. różnych elementów tajnej wojny w Syrii w tym prezydencka dyrektywa nakazująca CIA rozmieszczenie swoich ludzi i najemników w terenie. Kofi Annan został złapany w pułapkę i zrezygnował z roli mediatora. Biały Dom starał się pozostawić sprawę wewnętrznej walki w cieniu w okresie kampanii wyborczej Baracka Obamy.

Za kulisami 3 grupy bojkotowały wdrożenie deklaracji genewskiej:

1) służby specjalne biorące udział w tajnych operacjach;

2) część wojska wroga Rosji

3) marionetki Izraela

W dzień po re-elekcji prezydent Obama rozpoczął Wielką Czystkę. Pierwszą ofiarą był generał David Petraeus, twórca tajnej wojny w Syrii. Wpadł w seksualną pułapkę pracownicy wywiadu wojskowego i musiał ustąpić. Tuzin wysokiej rangi oficerów stało się przedmiotem śledztw w sprawie korupcji. Wśród nich Supreme Commander NATO admirał James G. Stravidis, wyznaczony przez niego następca gen. John R. Allen), również dowódca agencji ochrony przeciwrakietowej - czyli tzw. "tarczy" - gen. Patrick J. O'Reilly. I na koniec Susan Rice oraz Hillary Clinton zostały poddane gwałtownym atakom Kongresu w sprawie niewyjaśnionych okoliczności śmierci ambasadora Chrisa Stevensa w Benghazi zamordowanego przez grupę islamistów najpewniej sponsorowanych przez Mossad.

Opanowawszy (usunięcie lub zneutralizowanie) rozmaite elementy wewnętrznej opozycji Barack Obama ogłosił znaczące przemeblowanie w swoim gabinecie politycznym. Najpierw John Kerry jako Sekretarz Stanu. Jest znanym adwokatem współpracy z Moskwą w obszarach wspólnych interesów. Jest również osobistym przyjacielem prezydenta Baszara Al-Assada. Następnie Chuck Hagel w Departamencie Obrony. Wspiera NATO ale jest realistą. Zawsze krytykował megalomanię neokonserwatystów i ich marzenia o globalnym imperializmie. Jest tu pewna nostalgia za Zimną Wojną kiedy to USA i Rosja tanio podzieliły świat miedzy siebie. Ze swoim przyjacielem Kerrym w 2008 r. Hagel zorganizował próbę negocjacji zwrotu Syrii Wzgórz Golan przez Izrael. W końcu John Brennan w CIA. Ten zimnokrwisty zabójca jest przekonany, że główną słabością USA było stworzenie i rozwój międzynarodowego dżihadyzmu. Jego obsesją jest wyeliminowanie Salafizmu i Arabii Saudyjskiej, co w efekcie przyniesie ulgę rosyjskiemu Północnemu Kaukazowi.

Jednocześnie Biały Dom kontynuuje negocjacje z Kremlem. To co miało być prostą kwestią syryjską stało się większym projektem przeorganizowania i współdzielenia ŚW.

Wkrótce 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ powinno się spotkać w Nowym Jorku by przedyskutować plan Ławrowa-Burnsa. Obejmuje on potępienie zewnętrznych wpływów, rozmieszczenie sił pokojowych ONZ oraz apel do wszystkich uczestników by sformowali rząd jedności narodowej i plan przeprowadzenia wyborów. Francja będzie protestować ale nie grozi użycie weta przez nią wobec swojego suwerena USA.

Oryginalnie plan przewidywał siły pokojowe złożone głównie z Organizacji Paktu Wspólnego Bezpieczeństwa (Organization of the Collective Security Treaty - CSTO). Prezydent Assad pozostał u władzy. Szybko wynegocjował narodowy plan z liderami pokojowej opozycji wybranymi przez Waszyngton i Moskwę, mający być zaakceptowany w krajowym referendum pod kontrolą zewnętrznych obserwatorów.

Ten obrót spraw był przygotowany dawno temu przez generała Hassana Tourekmani (zamordowanego 18 Lipca 2012) i Mikołaja Bordjuża. Wspólne stanowisko ministrów spraw zagranicznych państw CSTO zostało podpisane 28 Września oraz porozumienie z Wydziałem Misji Pokojowych ONZ. CSTO posiada w tej chwili te same uprawnienia co NATO. Wspólne manewry ONZ/CSTO odbyły się od 8 do 17 Października w Kazachstanie pod nazwą "Niezłomne Braterstwo". Na koniec 8 Grudnia plan rozmieszczenia "niebieskich czapek" został przedyskutowany przez Komisję Wojskową ONZ.

Po ustabilizowaniu Syrii w Moskwie odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat wszechstronnego porozumienia pokojowego pomiędzy Izraelem i jego sąsiadami. USA dostrzega brak możliwości podpisania najpierw dwustronnego porozumienia pomiędzy Syrią a Izraelem ponieważ Syryjczycy żądają wcześniej rozwiązania kwestii Palestyny w imię sprawy Arabskiej. Jednak jest niemożliwe negocjowanie z Palestyńczykami ponieważ są oni niezwykle podzieleni, chyba że Syria wymusi na nich przestrzeganie porozumienia większości. Stąd negocjacje muszą być wszechstronne wzorowane na modelu Konferencji w Madrycie w 1991. W ten sposób Izrael wycofałby się jak najbliżej granic z 1967. Terytoria palestyńskie oraz Jordania łączą się w jedno państwo Palestynę. Rząd byłby pod auspicjami Bractwa Muzułmańskiego akceptowalnego przez rządy arabskie. Wzgórza Golan wróciłyby do Syrii w zamian za Morze Galilejskie w myśl granic negocjowanych w 1999 w Shepherdstown. Syria gwarantowałaby respektowanie traktatu przez stronę Palestyny-Jordanii.

Jak w grze w domino kolejną kostką jest sprawa Kurdów. Irak zostałby podzielony by stworzyć niepodległy Kurdystan, Turcja zaś zostałaby federacją z autonomią kurdyjską.

Ze strony USA przemodelowanie obejmie poświęcenie Arabii Saudyjskiej, która stała się bezużyteczna. Kraj zostanie podzielony na 3 części, jedną dołączoną do Palestyny-Jordanii lub do szyickiego Iraku zgodnie ze starym planem Pentagonu ("Taking Saudi out of Arabia", 10 Lipca 2002). To opcja pozostawiłaby spore wpływy Moskwie bez poświęcania wpływów Waszyngtonu. Podobnie stało się gdy Waszyngton zgodził się zwiększyć prawa głosu państw BRICS w MFW. USA nic straciło, za to zmusiło państwa Europy by oddały część swoich praw do głosowania.

W tej układance polityczno-wojskowo-ekonomiczno-energetycznej istotą wojny w Syrii dla większości graczy jest zdobycie zasobów gazu. Duże złoża zostały odkryte pod dnem M. Śródziemnego i u wybrzeży Syrii. Rozmieszczając tam swoje oddziały Moskwa zapewniłaby sobie większą kontrolę na rynkiem gazu w nadchodzących latach.

Podarunek rządu Obamy dla Putina jest podwójną kalkulacją. Odwraca uwagę Rosji od Dalekiego Wschodu i neutralizuje Izrael. Milion Izraelczyków posiada obywatelstwo USA ale kolejny milion mówi po rosyjsku. Rosyjskie oddziały w Syrii powstrzymywałyby Izrael od atakowania państw arabskich i odwrotnie. W efekcie USA nie musiałoby poświęcać olbrzymich sum na obronę osadnictwa żydowskiego.

To nowe rozdanie wymagałoby od USA by w końcu uznało regionalne wpływy Iranu. Jednak Waszyngton chciałby gwarancji, że Teheran wycofa się z Ameryki Łacińskiej, gdzie nawiązał wiele porozumień, w tym z Wenezuelą. Pominiemy reakcję Iranu na ten aspekt planu, ale prezydent Ahmedineżad chciałby bardzo wiedzieć jak wiele zrobi Obama dla zneutralizowania Tel-Awiwu.

Przegrani:

1) Francja i Wielka Brytania, których wpływy maleją 2) Izrael traci niezwykły wpływ na USA i powraca do swojej odpowiedniej części ziem

3) Irak - rozczłonkowany 4) Arabia Saudyjska - również najprawdopodobniej podzielona, i która od tygodni gorączkowo stara się ze wszystkimi porozumieć by uniknąć tego losu

Wygrani:

1) prezydent Baszar Al-Assad, jeszcze wczoraj odsądzany przez Zachód jako zbrodniarz przeciw ludzkości, jutro gloryfikowany przez muzułmanów jako zwycięzca

2) szczególnie Władimir Putin, nieustępliwy podczas całego konfliktu, otworzył dla Rosji M. Śródziemne i Środkowy Wschód, zapewnił jej dominację na rynku gazu.

Najciekawsze jest to, że Rosja ma sojuszników we władzach USA Obama II: czystka i pakt

Censored: Chuck Hagel SNL Skit, Israel Love Fest...Hilarious Oszustwo Bloomberga wobec Obamy

Zasłona kłamstw, Snowden i Wikileaks. Jak rozpoznać operację CIA typu "ograniczone ujawnienie"?

Atak terrorystyczny w Woolwich ukazuje związek Saudów i Izraela.

Dlaczego monarchie arabskie sprzymierzyły się z Izraelem przeciw szyitom?

Salafism+CIA: zwycięska formuła na destabilizację Rosji i Środkowego Wschodu

Powstanie przeciw Bratu Erdoganowi.

„GLADIO B” w zasobach CIA

Islamizm przeciw islamowi

Los Gazpromu i gospodarki rosyjskiej rozstrzygnie się w Syrii

Irańska Giełda Naftowa – prawdziwy powód ataku na Iran

Ekonomia NATO jako rozwiązanie kryzysu USA

Plan zniszczenia USA został uruchomiony

A “Superhighway” to Israeli Rule in America

Izrael przyłapany na przygotowywaniu wojny światowej

Israel’s plan for World War enters high gear

"Operacja Gladio" Tajna Historia Terroryzmu "Fałszywej Flagi" w Europie sponsorowanego przez USA

Sarkozy zlecił zabójstwo Chaveza Obama i Morsi spychają Bliski Wschód w stronę chaosu

G8: Cameron proponuje zabójstwo Assada i dyktaturę wojskową w Syrii

Debaty grupy G8.


W Syrii trwa wojna o prawdę

Jak "Oni" kłamią o Syrii (zobacz koniecznie)

Zbrodnie terrorystów w Syrii

Sceny z Syrii przed wojną

USA i Syria: Fakty, które powinniście znać

Tajny raport Ligi Arabskiej w sprawie Syrii?

Środkowowschodnia kontr-rewolucja

Harmonogram operacji przewrotu w Syrii 1991

Mit pokojowych antyrządowych demonstracji w Syrii

Europejski Front Solidarności dla Syrii

Zmagania o Środkowy Wschód: po pierwsze gaz

Syria, Turcja, Izrael oraz wojna o energię na Wielkim Środkowym Wschodzie

Dlaczego Katar chce dokonać inwazji Syrii

Los Gazpromu i gospodarki rosyjskiej rozstrzygnie się w Syrii

Cypryjski pionek

Salaficki Wahabizm jest antyislamski

Wszystkie wojny są wojnami bankierów

Antypropaganda

https://friendsofsyria.wordpress.com

http://www.syrianews.cc

http://syrianperspective.blogspot.com/

https://arabisouri.wordpress.com

https://syrianfreepress.wordpress.com

http://acloserlookonsyria.shoutwiki.com/wiki/Main_Page

http://breakingnews.sy/en

http://www.syriascope.net/english

http://anna-news.info

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.