Ostatnio: 30.05.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Witajcie. Mam w posiadaniu od dość dawna niemiecki atlas świata. Jest to atlas przedwojenny z roku 1938. Proszę zapamiętać tę datę w związku z ciekawostkami, które możemy w nim znaleźć. Niestety jest on za duży żebym mógł go zeskanować więc zdecydowałem się zrobić zdjęcia (wybaczycie?).

Znajdują się w nim takie same dane co we współczesnych atlasach świata, począwszy od informacji o Kosmosie, Ziemi, mapach świata (politycznych, fizycznych, gęstości zaludnienia, temperatury, itd.). Na początek garstka zwykłych informacji, ale z tą różnicą, że tak widziano je 72 lata temu. Układ Słoneczny:

Mapa gęstości zaludnienia w naszym rejonie (nie fotografowałem całej mapy bo byłaby zbyt niewyraźna)Spis krajów i Polska (z niepokojącym dopiskiem w nawiasie):W atlasie są też mapy i opisy historii Europy, skupię się tylko na ostatniej mapce pokazującej stan na rok 1937Mapa polityczna naszej okolicy, niby wszystko w porządku, ale widzicie gdzieś słowo "Polen"?

No i teraz najciekawsze. Mapa regionu. W atlasie jest wiele takich map, podpisane są zwykle nazwą kraju, który przedstawiają, np. Italien. Natomiast tutaj...Baltische Staaten und Deutsches Interresengebiet im Osten (kraje nadbałtyckie i niemieckie interesy na wschodzie)Wg Niemców Wilno nie leżało w Polsce (mamy rok 1938!)

A co to za ciekawa, kropkowana, czerowna linia? Przechodzi prez linię Bugu (ten podział interesów ustanowił tajny protokół do paktu Ribbentrop-Molotov w sierpniu 1939A tak jest Polska nazwana:Jeszcze kilka map z okolic, zwróćcie uwagę jak zaznaczone są polskie granice, a jak innych krajów (+linia niemiecko-rosyjskich interesów wyraźnie widoczna). Szukanie podpisu Polen też się nie powiedzie...
To tyle zdjęć i ciekawostek, atlas jest naprawdę obszerny. Jeśli kogoś interesują konkretne tereny (lub zbliżenia obszarów, które pokazałem) z tamtych czasów to proszę pisać w komentarzach, sfotografuję i wrzucę na hosting.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.