Ostatnio: 14.04.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak działa pistolet od PEGASUS-a?

Wiele starych gier wideo korzystało z pistoletu świetlnego do sterowania w grze. Wskazywało się nim w kierunku ekranu i pojawiał się celownik. Jeśli po wciśnięciu spustu gracz trafił w cel w grze, zdobywał punkty.

Aby to było możliwe, w lufę 'tajemniczego' pistoletu wbudowano fotodiodę (lub fototranzystor).

Fotodioda odbierała wiązkę światła z ekranu, co umożliwiało prawidłowe działanie tego mechanizmu.

Całość była przekazywana do komputera sterującego grą.

Ale skąd gra wie, w którym kierunku poruszamy pistoletem?

Te dane odbiera z urządzenia sterującego ekranem. Wysyła on do komputera impulsy o pozycji X i Y celownika w każdej klatce. Wykorzystuje do tego wiązki elektronów.

Jak komputer wykrywa, czy cel został trafiony?

Może wykorzystywać do tego dwie różne techniki:

1. Komputer 'czyści' obraz, następnie wypełnia na biało tylko ten obszar, na którym jest cel. Całość odbywa się podczas trwania jednej klatki tj. max. 20ms. Jeśli skierowany na cel pistolet strzeli w wypełniony obszar, komputer odbiera to jako zestrzelenie celu i gracz zdobywa punkty. Jest to prostsza metoda.

2. Komputer 'czyści' obraz, następnie wypełnia cały na biało. Aby ekran wypełnił się cały, jak wiadomo, potrzeba na to czasu (chociaż są to milisekundy). Poprzez porównanie sygnału pochodzącego z fotodiody, wraz z czasem wypełniania obrazu w pozycji X i Y, komputer może obliczyć pozycję celownika (momencie dotknięcia przez 'malowany' obraz wiązki elektronów z pistoletu). Komputer w ten sposób może dokładnie określić pozycję celownika. Jeśli wykalkulowana pozycja zgadza się z tą w grze, gracz zdobywa punkty.


Aby nie skończyło się na pustych słowach, poniżej jest przedstawione działanie tego mechanizmu. Warto zwrócić uwagę na biały kwadrat na kaczce w momencie strzału.
Więcej informacji: Wikipedia [ENG]

Źródło: HowStuffWorks [luźne tłumaczenie]

by M3x

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.