Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jaka czeka nas inflacja w Polsce w 2018 roku?

Główny Urząd Statystyczny bada regularnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych i cyklicznie publikuje dane o wzroście cen. Dzięki temu dowiadujemy się jaka była inflacja w minionych okresach. Z kolei NBP, rząd, analitycy ekonomiczni, banki i wiele innych instytucji próbują przewidywać przyszły poziom inflacji.

W 2017 roku mieliśmy inflację roczną na poziomie 2-2,5 proc. Grudzień 2017 zakończył się inflacją na poziomie 2,1 proc. w skali roku (o tyle wzrosły ceny koszyka towarów i usług konsumpcyjnych w odniesieniu do poziomu cen z grudnia 2016 roku). A jakie są

prognozy inflacyjne 2018?

Zobacz więcej prognoz i sprawdź faktyczne dane o inflacji w roku 2018: inflacja 2018

Rada Polityki Pieniężnej w grudniu 2017 roku podkreślała,że podstawowym czynnikiem podwyższającym inflację jest wysoka dynamika cen żywności i energii. Większość Rady obstawiała scenariusz, że w najbliższym okresie inflacja utrzyma się w okolicach 2,5 proc. +- 1,0 proc.

Narodowy Bank Polski w listopadzie 2017 szacował inflację CPI na 2018 rok na poziomie 2,3 proc. w ujęciu rocznym.

Analitycy ekonomiczni sądzą że w połowie 2018 roku inflacja może wynieść nawet 3,0 proc. w skali roku. Taki scenariusz może otworzyć drogę do podwyżek stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Rada w swoich decyzjach, w bardzo dużym stopniu kieruje się właśnie sytuacją w zakresie inflacji. Podwyżki będą oczywiście skutkować wzrostem oprocentowania kredytów w bankach komercyjnych. Sprawdź aktualne: stopy procentowe NBP .

7bce9fc7d783d43de2b3519f4ed2457d orig

Komentarze

  • Banki Banki

    Ciekawe w jakim obszarze wzrost cen zaskoczy nas w tym roku ... W 2017 roku mieliśmy zaskakujące wzrosty cen masła, jajek Gdzie inflacja uderzy w tym roku?

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst pm9isrdmr9:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.