Ostatnio: 01.04.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Witajcie drodzy wykopowicze,

każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma/

a ja palę heretyków, dziennie tysiąc albo dwa. :)

Po tym krótkim wstępie przejdźmy do sedna - przed wami lista najbardziej absurdalnych herezji i sekt chrześcijańskich których istnienie zostało udokumentowane. Artykuł ten nie ma na celu wzbudzania niepotrzebnych napięć pomiędzy wierzącymi i ateistami, mówimy o historycznych odłamach :) Wybrałem tylko te, których poglądy były co najmniej "niestandardowe", oraz te, które po prostu nie trafiły na właściwy czas :) Lecimy!


Abelici - nazywana tak od biblijnego Abla, który według nich, choć żonaty, miał zachowywać zupełną wstrzemięźliwość. Członkowie, aczkolwiek żyli w małżeństwie, ślubowali bezdzietność, aby uniknąć spłodzenia przyszłych grzeszników. Wydaje się logiczne :)

Adamici - sekta nudystów w zasadzie, uznawali że wszyscy powinni chodzić nago, podobnie jak Adam i Ewa przed wygnaniem z Raju. Wszystkie swoje obrzędy odprawiali nago, nie uznawali małżeństwa, nie przeszkadzało im to jednak we współżyciu z innymi członkami grupy, ich obrzędy często kończyły się wielką, kazirodczą orgią (tak przynajmniej twierdzili ich przeciwnicy). Herezja była o tyle mocna, że pojawiała się w trzech okresach dziejów (II wiek, XII wiek i XV wiek). Ludzie po prostu lubią chodzić nago

Agapeci - sekta z IV w., której nazwa wywodzi się z greckiego słowa agape (miłość). Głównie kobiety, wyznawały doktrynę, że wszystko jest czyste dla tych, którzy mają czyste sumienie. Wyglądało to tak, że najpierw składały śluby czystości, a potem mieszkały pod jednym dachem z liczną grupą mężczyzn :)

Agonicelici – sekta chrześcijańska z VIII wieku. Głównym ich postulatem było ograniczenie lub zupełna rezygnacja z modlitwy na klęczkach, uważali to za zwykły przesąd. Bardzo niebezpieczna sekta, siejąca zgorszenie.

Akwarianie - działali w okresie II - IV wieku, używali wody zamiast wina w trakcie swoich mszy.

Amsdorfianie - jeden z odłamów luteranizmu, twierdzili że dobre uczynki nie tylko są zbędne, ale wręcz szkodliwe dla zbawienia duszy :O Niestety już nie działają...oficjalnie ;)

Andronikianie - sekta z II wieku, gnostycy, zwolennicy ciekawej anatomii kobiecej. Uważali że Szatan współtworzył świat, w związku z tym górna część ciała kobiety została stworzona przez Boga (pewnie do pasa), a dolna przez Szatana. Cycki tak, Wagina nie!

Anihilacjonizm - doktryna istniejąca w niektórych sektach, dusze potępione po śmierci nie pójdą do piekła, tylko zostaną zanihilowane. Dobre wieści dla ateistów, macie rację, później nic nie ma :)

Artotyryci - sekta z II wieku. Używali chleba z serem jako Eucharystii, praktykowali kapłaństwo kobiet. Lubię chleb z serem

Askyci - Sekta z II wieku, nazwa pochodzi od greckiego słowa askydion, "bukłak". Podczas ceremonii obrzędowych tańczyli wokół nadmuchanego pęcherza - uważali że są "Nowymi bukłakami, pełnymi młodego wina" o których mówił Jezus.

Begardzi - sekta o doktrynie zbliżonej do franciszkanizmu, postulowali ubóstwo i powrót do życia ewangelicznego. Niestety, działali w XIII i XIV wieku, okresie wojen z Albigensami i zostali potępieni za swój radykalizm. Wspominam o nich z powodu jednej z ich zasad: pocałowanie kobiety był dla nich grzechem śmiertelnym, ale prostytucji nie potępiali, ponieważ potrzeby seksualne wynikają "z natury" :)

Biczownicy - zwyczaj biczowania się był dość popularny w klasztorach, natomiast w wieku XIII we Włoszech opanował ludzi świeckich i stał się istną plagą. Liczne grupy biczowników (flagellantów) publicznie obnażali się i biczowali aż do krwi. Ponoć często przy tej okazji dochodziło do zbiorowych napadów histerii, przeradzających się często w orgie.

Bonozjanie – zwolennicy biskupa Sardyki Bonozusa z V wieku. Uważali m.in. że Maryja przestała być dziewicą po urodzeniu, potępieni przez papieża.

Borboryci – nie wierzyli w Sąd Ostateczny, brudzili sobie twarze błotem i odpadkami żeby ukryć twarz Boga, ponieważ zostali stworzeni na jego obraz i podobieństwo.

Chrześcijanie od Tomasza Apostoła – indyjska wspólnota chrześcijańska, uznająca że św. Tomasz przybył do Indii z misją głoszenia Ewangelii i zginął tam śmiercią męczeńską. Marco Polo utrzymywał, że odwiedził jego grób w Meliapurze (obecnie dzielnica Madrasu). Podobno co roku w rocznicę śmierci apostoła z jego grobu wychylała się ręką i rozdawała Komunię świętą :O

Efrontianie – sekta z XVI wieku, piętnowali sobie czoła rozpalonym żelazem (stąd nazwa) :O

Entofroni – heretycy z VII wieku, łączyli elementy chrześcijańskie z pogańskimi. „Byli rozmiłowani w astrologii i przepowiedniach wróżbitów wieszczących z lotu ptaków”. Wielu polskich katolików nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że należy do tej sekty ;)

Jumperzy – walijscy medotyści, którzy, podobnie jak amerykańscy shakerzy, swoją radość w trakcie obrzędów okazywali podrygiwaniem i przytupywaniem

Kwartodecymianie - sekta z IV wieku, założona przez Sabbatiosa. Obchodziła Wielkanoc zgodnie z terminem żydowskiej Paschy, w obrzędach nie używali prawej ręki.

Skopcy – sekta w Kościele Prawosławnym z XVIII. Założyciel sekty, Konrad Seliwanow, twierdził że żeby zwalczyć zło należy się wykastrować (praktykowano również kastrację kobiet oraz ucinanie piersi) :O

źródło: H. Masson, "Słownik herezji w Kościele Katolickim", Katowice 1993.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.