Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

PSA Groupe – sprawdź, czy znasz wszystkie współczesne marki należące do tego koncernu motoryzacyjnego

Wielu z nas kojarzy PSA Groupe przede wszystkim ze znanymi francuskimi markami samochodów i oczywiście z przejętym dwa lata temu Oplem. A tymczasem w posiadaniu koncernu jest chociażby indyjska marka samochodów Ambassador – niezwykle popularna na tamtejszym rynku.

Marki dobrze znane

Zacznijmy od tych najbardziej znanych marek. PSA to francuski koncern. Od początku swojego istnienia był właścicielem Peugeota i Citroena. Ten pierwszy wykupił Citroena w 1974 roku i jednocześnie uchronił go przed groźbą bankructwa. Od tego czasu marki, choć były osobnymi bytami, współdzieliły niektóre rozwiązania technologiczne. Wiele części do Citroena i Peugeota było i jest produkowanych dla obu marek.

Inną wiodącą marką, w której posiadanie wszedł koncern stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku, jest niemiecki Opel . Ten należał wcześniej do koncernu General Motors, posiadającego swoją dywizję w Europie. Razem z Oplem przejęto również mniej znanego w Europie Kontynentalnej Vauxhalla. Marka jest brytyjskim odpowiednikiem Opla, produkowanym z przeznaczeniem na ten rynek od lat 70. W tym momencie tylko dwa modele Vauxhalla wyjeżdżają z jego macierzystej siedziby w Wielkiej Brytanii – Vivaro i Astra. Reszta z nich produkowana jest głównie w Niemczech.


e27ed4b6332a86e9f0c47f9850c5f65e orig
Nieco mniej znany DS

Do współcześnie istniejących w ramach koncernu PSA Groupe, choć nieco mniej popularnych marek, należy również DS. Jest on od początku związany z PSA, a konkretniej z Citroenem. W 2014 roku został wydzielony jako marka ekskluzywnych samochodów. Wcześniej – w latach 50., 60. i 70. – DS był flagowym modelem Citroena, którego produkcję wznowiono w 2009 roku. DS, jako marka, był wprowadzany na rynek przez proces modernizacji już istniejących modeli Citroena – DS3, DS4 i DS5. Pierwszym modelem, który w 2017 roku od początku do końca został opracowany przez DS Automobiles, był DS7 Crossback – SUV średniej klasy.

Indyjski Ambassador

Jeśli chodzi o najnowsze nabytki koncernu PSA Groupe, do tych ciekawszych na pewno należy Ambassador, a dokładniej Hindusian Ambassador. To marka indyjskich samochodów, w której posiadanie PSA wszedł w 2017 roku. Jest to jedna z najpopularniejszych marek w Indiach, przez wielu uważana wręcz za motoryzacyjną ikonę tego kraju, choć w dużej mierze bazuje na Morris Oxford – brytyjskim samochodzie. Ambassdora na indyjskich ulicach spotyka się niezwykle często, ponieważ jest używany jako taksówka. Ale był wykorzystywany również do bardziej ekskluzywnych przewozów – do 2002 roku służył jako rządowa limuzyna.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.