Ostatnio: 13.01.2020

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Tak zwane "rybie oko" lub "ludzkie oko" u konia (ang. "Glass" eye, "Moon" eye, "China" eye, "Wall" eye, "Night" eye), jest spowodowane niewielką ilość melaniny w podścielisku tęczówki, nie wpływa to jednak negatywnie na jego wzrok - mimo tego, powszechnie jest uznawane przez hodowców za wadę / defekt, jednocześnie obniżając cenę lub powodując całkowity spadek zainteresowania transakcją potencjalnego kupca. Wada ta objawia się niebieskim kolorem tęczówki, do złudzenia przypominającym ludzkie oczy. Niektóre ze źrebiąt rodzą się z zespołem białego źrebięcia, osobniki dotknięte tą chorobą rodzą się całe białe lub prawie białe, z niebieskimi tęczówkami i wykazują niedrożność jelit. Śmierć takich zwierząt następuje w ciągu 24-48 h z powodu kolki. Ponieważ taka śmierć jest bolesna, często po zidentyfikowaniu choroby takie źrebięta poddawane są eutanazji.

Całe szczęście (bo gdyby nie to, nie byłoby tego znaleziska) nie wszystkie konie posiadające niebieskie tęczówki dotknięte są zespołem białego źrebięcia, są takie które rodzą się w pełni zdrowe, a dodatkowo przez naturę zostają obdarzone jednym okiem lub parą oczu o niesamowitym kolorze. Efekty oceńcie sami. (Dodam tylko że wada dotyczy również kuców).

IaQKQTI
3CFy6cn
8S5Z07m
dlD125S
nMLugKv
KbIPGTk
hRHNcvj
4XTFj9t
SOuXkjB
ErcGNGe
XoxUmrc
uBZb62g
SOuXkjB
uo7LQnQ
uQT3Q2s

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.