Huragan Wilma
powrót chemtrailswielun.blogspot
Huragan Wilma narodził się 15 października 2005 roku, tuż przed północą czasu polskiego przy zachodnim wybrzeżu Jamajki, na Morzu Karaibskim. Po przerodzeniu się z tropikalnego niżu w cyklon tropikalny, co nastąpiło w ciągu 36 godzin, Wilma pustoszyła ulewami i wiatrami o sile ponad 63 km/h wszystkie kraje leżące na obrzeżach Morza Karaibskiego. Na przerodzenie się Wilmy w huragan oczekiwali mieszkańcy zwłaszcza Jamajki i Wysp Kajmana, gdzie zjawiska były najbardziej gwałtowne. Rozpoczęła się masowa ewakuacja ludności z wybrzeży wysp.
Huragan Wilma ponad gorącymi wodami Morza Karaibskiego gwałtownie przybierał na sile i w ciągu zaledwie 12 godzin przeobraził się z huraganu 1 kategorii w huragan ostatniej, 5 kategorii. Prędkość wiatru wzrosła ze 130 do 282 km/h. W oku huraganu ciśnienie spadło do aż 882 hPa i było to najniższe ciśnienie zanotowane wewnątrz huraganu na wodach Oceanu Atlantyckiego w całej historii amerykańskiej meteorologii. Tym razem największe spustoszenie huragan poczynił na Karaibach.
Potęga pięciu kategorii
Kategoria 1: Prędkość wiatru od 119 do 153 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 1,2 do 1,5 metra. Wiatr łamie i powala słabsze drzewa i uszkadza źle zamocowane elementy infrastruktury.
Kategoria 2: Prędkość wiatru od 154 do 177 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 1,6 do 2,4 metra pojawiają się na 2-4 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiatr wyrywa niektóre drzewa, zrywa cumy mniejszych łodzi.
Kategoria 3: Prędkość wiatru od 178 do 209 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 2,5 do 3,6 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiatr powoduje uszkodzenie słabych budynków z dala od linii brzegowej i większych budynków położonych przy samym brzegu. Konieczna jest ewakuacja nisko położonych terenów, które mogą zostać zalane przez fale powodziowe.
Kategoria 4: Prędkość wiatru od 210 do 249 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 3,7 do 5,4 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Walą się słabsze budynki, niektóre mocniejsze tracą dachy. Zniszczeniu ulega większość okien i drzwi. Ewakuacja ludności ze strefy wybrzeża do 10 kilometrów od brzegu.
Kategoria 5: Prędkość wiatru powyżej 249 km/h. Fale sztormowe o wysokości powyżej 5,4 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiele budynków ulega całkowitemu zniszczeniu. Małe konstrukcje, jak wolno stojące kioski i garaże, mogą być porywane w powietrze przez wiatr. Znaczne uszkodzenia najniższych pięter budynków położonych na zalanym obszarze w odległości do 500 metrów od linii brzegowej. Konieczna ewakuacja ludności z pasa wybrzeża do 16 kilometrów w głąb lądu.
Źródło: Twoja Pogoda.
Przyczyna tak potężnego huraganu
Huragan Wilma, jeden z trzech najpotężniejszych w historii huraganów pojawiających się na wodach Atlantyku w ciągu zaledwie 2 miesięcy uświadamia nam jak potężne anomalia pogodowe zaczynają coraz częściej panować na Ziemi. Huragan Wilma początkowo był zwyczajnym cyklonem. Jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin przeistoczył się w potwora. Za gwałtowne nasilenie się Wilmy, Rity i Katriny główną odpowiedzialnością śmiało obarczyć można wody Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, które w tegorocznym sezonie letnim są nadzwyczaj gorące. Ich temperatura na niemal całej przestrzeni dochodzi do 32 stopni. To z kolei jest wywołane przez rekordowo upalne lato jakie panuje w Ameryce Północnej. Wyższe temperatury powietrza to i wyższa temperatura wody, a właśnie gorąca woda jest głównym napędem dla huraganu. Nic więc dziwnego, że oba huragany skorzystały z nadarzającej się okazji i przybrały tak potężne rozmiary i siłę. W ten sposób wraz ze zmianami klimatycznymi, które postępują coraz to gwałtowniej, musimy się spodziewać coraz potężniejszych huraganów i innych anomalii pogodowych.
Źródło: Twoja Pogoda.
"Huragan Wilma, jeden z trzech najpotężniejszych w historii huraganów pojawiających się na wodach Atlantyku w ciągu zaledwie 2 miesięcy uświadamia nam jak potężne anomalia pogodowe zaczynają coraz częściej panować na Ziemi"
Anomalia pogodowe ? Dlaczego NASA usunęła szybko ze swojego serwera FOTO poniżej?
Dlaczego cyklon ma dwa oczka ? (nie szukajcie tego foto w necie już go tam nie znajdziecie!)
Jak sią ma do tego ekonomia? Kosztowne huragany !
Sezon huraganów w 2008 r. przypominał ten z 2005 roku, kiedy to nad Środkowym Atlantykiem powstały aż cztery huragany piątej kategorii, w tym najgroźniejsze w ostatnich latach Katrina, Rita i Wilma. Przypomnijmy, ze Katrina zniszczyła m.in. Nowy Orlean. Synoptycy pogodowi przewidują, że w tym roku powstanie koło dziesięciu tropikalnych cyklonów, w tym pięć bardzo silnych, podaje Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA). Sezon huraganów zaczyna się na początku czerwca i trwa do końca listopada. Analitycy Citigroup zwracaja uwagę że huragany mogą zaszkodzić nastawieniu do biznesu czy nastawieniu konsumentów do zakupów . Wzrost cen ropy może natomiast skutecznie obniżyć dynamikę wzrostu PKB. Sam koszt odbudowy Nowego Orleanu szacowane są dziś na ponad 200 mld USD.
Źródła:
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Wilma_2005_track.png
biznes.interia.pl/galerie/kasa-kasa/kosztowne-huragany/zdjecie/duze,578410
NASA gov
Dodaj komentarz
Ta strona powstała 30.09.2010. Ostatnia edycja 03.10.2010. Wizyt: 1023.