Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Huragan Wilma

powrót chemtrailswielun.blogspot

Huragan Wilma narodził się 15 października 2005 roku, tuż przed północą czasu polskiego przy zachodnim wybrzeżu Jamajki, na Morzu Karaibskim. Po przerodzeniu się z tropikalnego niżu w cyklon tropikalny, co nastąpiło w ciągu 36 godzin, Wilma pustoszyła ulewami i wiatrami o sile ponad 63 km/h wszystkie kraje leżące na obrzeżach Morza Karaibskiego. Na przerodzenie się Wilmy w huragan oczekiwali mieszkańcy zwłaszcza Jamajki i Wysp Kajmana, gdzie zjawiska były najbardziej gwałtowne. Rozpoczęła się masowa ewakuacja ludności z wybrzeży wysp.

250px hurricanewilma21oct2005
679px wilma 2005 trackHuragan Wilma ponad gorącymi wodami Morza Karaibskiego gwałtownie przybierał na sile i w ciągu zaledwie 12 godzin przeobraził się z huraganu 1 kategorii w huragan ostatniej, 5 kategorii. Prędkość wiatru wzrosła ze 130 do 282 km/h. W oku huraganu ciśnienie spadło do aż 882 hPa i było to najniższe ciśnienie zanotowane wewnątrz huraganu na wodach Oceanu Atlantyckiego w całej historii amerykańskiej meteorologii. Tym razem największe spustoszenie huragan poczynił na Karaibach.

kosztowne huragany 1999012Potęga pięciu kategorii

Kategoria 1: Prędkość wiatru od 119 do 153 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 1,2 do 1,5 metra. Wiatr łamie i powala słabsze drzewa i uszkadza źle zamocowane elementy infrastruktury.

Kategoria 2: Prędkość wiatru od 154 do 177 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 1,6 do 2,4 metra pojawiają się na 2-4 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiatr wyrywa niektóre drzewa, zrywa cumy mniejszych łodzi.

Kategoria 3: Prędkość wiatru od 178 do 209 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 2,5 do 3,6 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiatr powoduje uszkodzenie słabych budynków z dala od linii brzegowej i większych budynków położonych przy samym brzegu. Konieczna jest ewakuacja nisko położonych terenów, które mogą zostać zalane przez fale powodziowe.

Kategoria 4: Prędkość wiatru od 210 do 249 km/h. Fale sztormowe o wysokości od 3,7 do 5,4 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Walą się słabsze budynki, niektóre mocniejsze tracą dachy. Zniszczeniu ulega większość okien i drzwi. Ewakuacja ludności ze strefy wybrzeża do 10 kilometrów od brzegu.

Kategoria 5: Prędkość wiatru powyżej 249 km/h. Fale sztormowe o wysokości powyżej 5,4 metra pojawiają się na 3-5 godzin przed nadejściem oka huraganu. Wiele budynków ulega całkowitemu zniszczeniu. Małe konstrukcje, jak wolno stojące kioski i garaże, mogą być porywane w powietrze przez wiatr. Znaczne uszkodzenia najniższych pięter budynków położonych na zalanym obszarze w odległości do 500 metrów od linii brzegowej. Konieczna ewakuacja ludności z pasa wybrzeża do 16 kilometrów w głąb lądu.

Źródło: Twoja Pogoda.

23660968 dca26d49c1Przyczyna tak potężnego huraganu

Huragan Wilma, jeden z trzech najpotężniejszych w historii huraganów pojawiających się na wodach Atlantyku w ciągu zaledwie 2 miesięcy uświadamia nam jak potężne anomalia pogodowe zaczynają coraz częściej panować na Ziemi. Huragan Wilma początkowo był zwyczajnym cyklonem. Jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin przeistoczył się w potwora. Za gwałtowne nasilenie się Wilmy, Rity i Katriny główną odpowiedzialnością śmiało obarczyć można wody Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, które w tegorocznym sezonie letnim są nadzwyczaj gorące. Ich temperatura na niemal całej przestrzeni dochodzi do 32 stopni. To z kolei jest wywołane przez rekordowo upalne lato jakie panuje w Ameryce Północnej. Wyższe temperatury powietrza to i wyższa temperatura wody, a właśnie gorąca woda jest głównym napędem dla huraganu. Nic więc dziwnego, że oba huragany skorzystały z nadarzającej się okazji i przybrały tak potężne rozmiary i siłę. W ten sposób wraz ze zmianami klimatycznymi, które postępują coraz to gwałtowniej, musimy się spodziewać coraz potężniejszych huraganów i innych anomalii pogodowych.

Źródło: Twoja Pogoda.

"Huragan Wilma, jeden z trzech najpotężniejszych w historii huraganów pojawiających się na wodach Atlantyku w ciągu zaledwie 2 miesięcy uświadamia nam jak potężne anomalia pogodowe zaczynają coraz częściej panować na Ziemi"

Anomalia pogodowe ? Dlaczego NASA usunęła szybko ze swojego serwera FOTO poniżej?

Dlaczego cyklon ma dwa oczka ? (nie szukajcie tego foto w necie już go tam nie znajdziecie!)cyklonJak sią ma do tego ekonomia? Kosztowne huragany !

Sezon huraganów w 2008 r. przypominał ten z 2005 roku, kiedy to nad Środkowym Atlantykiem powstały aż cztery huragany piątej kategorii, w tym najgroźniejsze w ostatnich latach Katrina, Rita i Wilma. Przypomnijmy, ze Katrina zniszczyła m.in. Nowy Orlean. Synoptycy pogodowi przewidują, że w tym roku powstanie koło dziesięciu tropikalnych cyklonów, w tym pięć bardzo silnych, podaje Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA). Sezon huraganów zaczyna się na początku czerwca i trwa do końca listopada. Analitycy Citigroup zwracaja uwagę że huragany mogą zaszkodzić nastawieniu do biznesu czy nastawieniu konsumentów do zakupów . Wzrost cen ropy może natomiast skutecznie obniżyć dynamikę wzrostu PKB. Sam koszt odbudowy Nowego Orleanu szacowane są dziś na ponad 200 mld USD.

Źródła:

pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Wilma_2005_track.png

biznes.interia.pl/galerie/kasa-kasa/kosztowne-huragany/zdjecie/duze,578410

NASA gov

powrót chemtrailswielun.blogspot

Dodaj komentarz

Autor zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Zaloguj się.

Autor wpisu zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Aktywuj publiczny profil, aby móc komentować ten wpis.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.