Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

KAMPANIA "SŁUPSK PRZECIW GMO" 13 grudnia 2012

Stowarzyszenie Użyteczności Publicznej AKTYWNE POMORZE wraz z Centrum Inicjatyw Obywatelskich zorganizowali debatę nt. planowanych zmian w prawie dopuszczających w Polsce uprawę organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Debatę poprzedził wykład p. Edyty Jaroszewskiej – Nowak z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. W czasie spotkania zostały wyświetlone filmy poświęcone tematyce zagrożeń związanych z uprawami GMO.

Miejsce: Sala Słupskiej Izby Przemysłowo Handlowej ul. Sienkiewicza 19 (parter) , Słupsk.

Czas: 13 grudnia 2012 (czwartek) Początek godz. 11.30.

Po spotkaniu w którym brao udział ponad 100 słuchaczy odby się spontaniczny przemarsz -demonstacja przeciw GMO.

GMO – czyli sprzedaż kłamstw

Wprowadzeniu na rynek genetycznie zmodyfikowanych upraw towarzyszą agresywne kampanie reklamowe opłacane przez globalne korporacje promujące GMO jako panaceum na wszystkie problemy. Korporacje sprzedają kłamstwa obiecując rolnikom, że będą mieli większe plony, że spadnie zużycie środków chemicznych, że rośliny GM nie będą zanieczyszczać upraw tradycyjnych, że rozwiąże się problem głodu w krajach trzeciego świata.

Po 10 latach komercyjnych upraw i niezależnych doświadczeń prawda okazuje się być inna!

• Wprowadzenie odmian GMO odpornych na herbicyd Roundup to zachęcanie do korzystania z większej ilości środków chemicznych. Uprawy GMO znacząco przyczyniły się do zwiększonego globalnego zużycia środków chemicznych!

• Rośliny GM nie dają ani lepszych, ani większych plonów, często są mniej odporne na lokalne warunki klimatyczne. Zmusza to rolników do stosowania większej ilości środków chemicznych.

• Tradycyjnie uprawiane rośliny przez tysiące lat przystosowały się do lokalnego klimatu. Odmiany roślin GM są na całym świecie takie same – rośliny te często nie są odporne na lokalne warunki klimatyczne i lokalne szkodniki.

• Genetyczne modyfikacje nie chronią całkowicie przed szkodnikami i chwastami, gdyż te z czasem wytwarzają w sobie odporność na toksyczne białka zawarte w roślinach GMO.

• Wprowadzenie do naturalnego środowiska odmian GMO odpornych na chemiczne pestycydy spowodowało epidemię „superchwastów” odpornych na opryski. Niektóre superchwasty osiągają ponad 3 metry wysokości, rosną szybko, a jedna roślina wytwarza ponad 200 tysięcy wiatrosiewnych nasion. Nawet dwukrotnie większa dawka środków chemicznych w trzykrotnie większym stężeniu nie jest w stanie ich zabić.

• Zwierzęta często nie chcą jeść genetycznie zmodyfikowanych roślin. Kiedy mają do wyboru odmianę GMO i niemodyfikowaną – wybierają tę naturalną.

• Notowano przypadki, gdy maciory karmione paszą GMO miały problemy z płodnością.

• Rzeczywistymi beneficjentami z wprowadzania GMO są ponadnarodowe korporacje! Czerpią one zyski z patentów, ze sprzedaży nasion GMO i sprzedaży środków chemicznych, które muszą być stosowane razem z tymi nasionami.

• Z tych powodów GMO nie tylko nie rozwiązuje problemu głodu na świecie ale nawet przyczynia się do jego pogłębiania!

WARTO WIEDZIEĆ! GMO – Zagrożenie dla ekonomii

–– Ludzie na całym świecie nie chcą jeść genetycznie modyfikowanej żywności. Z tego powodu amerykańscy rolnicy stracili miliardy dolarów z eksportu. W Unii Europejskiej 70-80% konsumentów jest przeciwnikami GMO.

–– Jeśli dopuścimy do skażenia naszych pól przez uprawy GM to nasz kraj straci potężne rynki zbytu dla swej żywności, a my sami będziemy zmuszeni do spożywania tej żywności.

–– Mimo wielkiej propagandy genetycznie modyfikowane rośliny zajmują tylko 2,4 % upraw na całym świecie. Nawet kraje w których brakuje żywności nie chcą GMO. Blisko 80% z całkowitej powierzchni upraw GM znajduje się w USA, Kanadzie, Argentynie i Brazylii. Korporacje odniosły tam sukces, ponieważ nie poinformowano rolników i konsumentów o zagrożeniach GMO.

–– W 27 krajach Unii Europejskiej, genetycznie modyfikowane uprawy reprezentują zaledwie 0,21% powierzchni gruntów rolnych

GMO – Niebezpieczne patenty

– Rolnicy uprawiający genetycznie modyfikowane rośliny nie są właścicielami tego co wyrośnie na ich polach. Nie mają prawa wysiewać nasion, które zebrali z własnego pola. Muszą je co roku kupować i co roku płacić opłaty licencyjne i technologiczne. W przeciwnym razie grożą im procesy sądowe i wielkie kary finansowe za tzw. „własność intelektualną”, której właścicielami są korporacje. Miliony rolników w Indiach nabrało się na obietnice przedstawicieli korporacji i tysiące z nich odbiera sobie życie, ponieważ ich plony znacznie się zmniejszyły wbrew obietnicom korporacyjnych przedstawicieli, a teraz ich nie stać na zakup tradycyjnych nasion.


GMO = WŁADZA I KASA


Wielu przeciwnikowi i zwolenników GMO opowiada rożnego rodzaju historie na temat GMO, często niekoniecznie prawdziwe.

Prawda o samym GMO jest inna niż czasem się wydaje. Tu nie chodzi tylko o głodujących czy choroby, które mogą dotknąć ludzkość. Tu chodzi o czysty zysk mierzony w słupkach przez 4 największe korporacje na świecie zajmujące się kontrolą rynku spożywczego.

1) KONTROLA

- nasiona i odmiany roślin GMO są opatentowane. Gdy dochodzi do mieszania się upraw, rolnikowi któremu 'się uprawa wymieszała' z GMO zostaje przejęty cały plon oraz dostaje kary finansowe. (tak działa np. koncern Monsanto) Często dochodzi do celowego 'zapylania' pól uprawnych, dzięki temu wymusza się na rolnikach uprawianie wybranych tylko opatentowanych gatunków.

- Większość nasion GMO ma zaprogramowane terminatory w genach, które nie pozwalają na wysianie z upraw. Przez co rolnik musi co roku wykupywać nowe nasiona (obecnie część plonu idzie na wysiew).

- Nasiona GMO często sprzedaje się w 'dwupaku' razem ze specjalną chemią, dzięki której stymuluje się wzrost. Średnio rośliny trzeba pryskać dwukrotnie każdą taka uprawę. Lecz z roku na rok wydajność danego pola spada i takie opryski trzeba ponawiać.

- Część nasion GMO jest bardzo szkodliwa ponieważ potrafi produkować sama pestycydy, które zagrażają przede wszystkim kobietom w ciąży (są kancero- i terato genne).

- Największe korporacje posiadają opatentowane większość nasion i roślin uprawnych genetycznie modyfikowanych (GM). Wypierając 'wolne' rośliny przejmują kontrolę nad gospodarką rolną danego kraju (wystarczy spojrzeć na dramat jaki dzieje się w Indiach gdzie Monsanto wprowadziło nasiona bawełny GM, średnio co kilka minut jakiś rolnik popełnia w Indiach samobójstwo ze względu na niemożność wykupu co roku nasion oraz coraz większej ilości chemii do zwalczania superchwastów i szkodników).

- Uprawy GMO mają wpływ nie tylko na same rośliny GM ale też po przez mieszanie się transgeniczne powodują powstawanie superchwastów które są odporne na chemię i tradycyjne sposoby usuwania chwastów. Pryskanie coraz większą ilością chemii doprowadza do zanieczyszczenia i erozji gleby.

2) WLADZA

- kontrola przemysłu rolnego to wielka władza, jeśli w danym kraju uprawia się w dużej ilości GMO, taka korporacja może bez problemów wywierać naciski polityczne 'dostosowując' władze do swoich potrzeb. Po przez kontrolę sprzedaży nasion i produkcji żywności i bio-produktow korporacje kontrolują rynki zbytu, kontrolują ekonomię i rynek.


3) PIENIADZE

Nie mając konkurencji w postaci wolnych rolników i ich produktów, koncerny mogą wymuszać pośrednio lub bezpośrednio uprawy GMO. Czerpią wtedy niesamowite zyski, wymuszając na rolnikach i na przemyśle rolniczym cosezonowy zakup nasion i wybranych chemikalii. Następuje też przejmowanie upraw tradycyjnych w których wykryto wymieszane geny od roślin GM. Taki rolnik dość, że nie ze swojej winy 'otrzymał' w prezencie GM to jeszcze straci swój dorobek i zostanie ukarany karą finansową. Polscy rolnicy prawdopodobnie pójdą z torbami.

4) ZDROWIE

Generalnie nie wiadomo do dziś jaki wpływ genetycznie modyfikowane produkty mają na bakterie zamieszkujące nasz układ pokarmowy A bakterie wspomagające nasz układ pokarmowy ważą kilka kg – tyle co np. wątroba. W USA (stan Dakota) zbadano, że dochodzi do mutacji tych ważnych dla nas bakterii.

W Polsce wielu ludzi tego jeszcze nie widzi, wielu się naśmiewa z osób otyłych (np. 'Grycanki' jakie to one grube itd.). Proponujemy jednak zwrócić uwagę na problem otyłości w USA żeby zrozumieć jak produkty GM wpływają na całe pokolenia. Nieproporcjonalne ciała, plaga otyłości - co druga osoba jest otyła, co czwarta jest b. gruba. Bardzo duża liczba ludzi z różnego rodzaju uczuleniami. Widać ogólny spadek jakości życia i zdrowia. Do nas to dopiero dociera.

Nikomu nie zabraniamy jeść produktów GMO, to indywidualny wybór. Ważna jest świadomość co się je. Chcesz jeść tanio i dużo? Jedz gmo. Wolisz mniej jeść ale dobrze się odżywiać? Zjedz produkty organiczne-naturalne.

Jeszcze tego nie ma w Polsce ale niedługo, za 2-3 lata pewnie będzie u nas tak jak za granicą - w supermarketach gdzie są 'normalne' – tanie produkty (GMO) i produkty organic (zdrowe wolne od GMO).

Teraz gdy jeszcze spora część produktów rolnych pochodzi z tradycyjnych upraw to Polacy żywią się całkiem zdrowo (w porównaniu z USA czy UK). W erze GMO to tylko bogaci będą jeść zdrowo. Tylko bogatych dzieci nie będą chorować i będą żyć dłużej. Jeśli będziesz mieć pieniądze, będziesz kupować produkty które mają jakieś wartości odżywcze – dla siebie i swojego dziecka.

W walce z GMO nie chodzi koncernom o nas, teraz – chodzi tylko o następne pokolenia i wpływ jaki będą miały uprawy gmo na środowisko oraz człowieka.

Gadanie ze nie ma żadnych badan nad wpływem upraw GMO na inne gatunki oraz ludzi jest oczywistym kłamstwem. To że w Polsce PAN nie ma ludzi i narzędzi do badania takich rzeczy to nie oznacza, że na świecie takich badan nie robią.

Dla zainteresowanych trochę linków (bo to że na onecie mówią że GMO to czyste cudo nie oznacza, że gdzie indziej ludzie nie mają innego zdania):

http://gmo.net.pl/category/pestycydy/ http://www.portalspozywczy.pl/zboza-oleiste/wiadomosci/nowe-badania-wykazuja-dramatyczny-wzrost-zuzycia-pestycydow-w-uprawach-gmo,24220.html http://tashiwater.wordpress.com/2011/06/07/zywnosc-gmo-pestycydy-we-krwi-ciezarnych-i-noworodkow/

Wiecej info na angielskojezycznych stronach, patrz GMO harmful for humans

Stowarzyszenie AKTYWNE POMORZE

cs gmo free
gmo


Zdjęcia Marcin Kamiński -dziękujemy!

dsc2843
dsc2846
dsc2864
dsc2868
dsc2870
dsc2873
dsc2875
dsc2878
dsc2880
dsc2885
dsc2889
dsc2887
dsc2896
dsc2902
dsc2907
dsc2926
dsc2927
dsc2934
dsc2945
dsc2947
dsc2987

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.