Ostatnio: 17.03.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Poradniki Uśmiechu™ (Kraina Grzybów) - rozwiązanie zagadki

Gdy na youtube pojawiły się pierwsze odcinki psychodelicznych "Poradników Uśmiechu™", serwowane przez tajemniczy kanał Kraina Grzybów TV, zrobiły one niemałą furorę w sieci. Poza "dziwnością" filmów, aury tajemniczości dodawał fakt, że nie wiadomo było zupełnie nic na temat tego kto je stworzył ani w jakim celu.

sddefaultFilmiki ze względu na swój enigmatyczny charakter, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej i nie tylko. Coraz liczniejsze rzesze internautów próbowały doszukiwać się nich ukrytych przesłań i rozwikłać skrywaną przez nie tajemnicę. Odbiło się to na popularności filmów, w przeciągu pół roku obejrzano je 1.2 miliona razy a fanpage kanału na facebooku zyskał ponad 50.000 fanów.

Pojawiło się mnóstwo spekulacji na temat możliwego celu powstania filmów. Sugerowano że mogą one być m.in. dziełem traktującym o narkotykach, pedofilii, ukrytym przekazem zwiastującym atak nuklearny (podciągnięto pod to nawet obecną sytuację na Ukrainie), eksperymentem psychologicznym, pracą zaliczeniową studenta ASP, czy też praniem mózgu. Pojawiały się głosy w których o autorstwo podejrzewano nawet rząd czy wojsko.


Rozwiązanie zagadki

Jak to zwykle bywa rozwiązanie zagadki jest banalne. Okazało się że Kraina Grzybów to po prostu... sprawna akcja reklamowa służąca promocji marki odzieżowej, w której sprytnie wykorzystano techniki marketingu wirusowego, marketingu partyzanckiego i kryptoreklamy. Cały ten hype został zorganizowany aby zachęcać młodzież do kupna odzieży. Więcej informacji o akcji: http://i.imgur.com/ZLeJJfZ.png

W2h5R0y2O0E0E1r4a0L1w246K9p7o2Q2

"TEUFLAND™" - marka promowana przez Krainę Grzybów

header kg

Logo zawiera oznaczenie znaku towarowego (tm)

OPCfCun

Tandetna paczka z koszulką na którą naciąga Kraina Grzybów (koszt ok. 50 zł + 15 zł wysyłka)

gPH5EfZ

Cena takiej koszulki (w sprzedaży detalicznej) to niecałe 8 zł: http://jhk.pl/. Natomiast Kraina Grzybów sprzedaje je z tandetną wprasowanką po ok. 50 zł za sztukę :o) Warto zaznaczyć że w internecie istnieje wiele sklepów sprzedających podobne koszulki z nadrukiem, jednak po dużo niższej cenie.


Kto za tym stoi?

Przez długi czas nie była znana tożsamość twórców Krainy Grzybów. Jednak dociekliwi internauci nie dali za wygraną. W maju b.r, dzięki włamaniu na bloga jednego z pijarowców Krainy Grzybów, okazało się, że za całą akcją stoi grupka przedsiębiorczych studentów UMCS w Lublinie. W tym znalezisku w serwisie Wykop można znaleźć m.in. linki do artykułów prasowych o ekipie filmowej kręcącej Poradniki Uśmiechu™ a także zdjęcie odtwórczyni roli tajemniczej Agatki, czyli Diany Klimowicz, absolwentki UMCS.


Jaki z tego morał?

Morał z tego jakże prosty: Jeśli nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o pieniądze :o)


P.S.

Na koniec czysta kalkulacja: KGTV ma tej chwili na facebooku chwili ponad 53.000 fanów, zakładając że chociaż co 5 osoba kupi jedną koszulkę, to ściągną z gimbusów co najmniej... pół miliona złotych :o)

Link do znaleziska na Wykopie

Aktualizacja (04.06.2014):

Wyedytowano celem umieszczenia odpowiednich oznaczeń znaków towarowych (tm) przy frazie "Poradnik Uśmiechu™" po otrzymaniu groźby prawnej od KGTV.

Aktualizacja (06.06.2014):

Na chwilę obecną (06.06.2014) numer zamówienia w sklepie to około 8500, to oznacza że wpłynęło im już co najmniej 425.000 zł (zakładając że jedna osoba kupiła jedną koszulkę). Jeśli na jednej koszulce (odliczając koszt koszulki i wprasowanki) Kraina Grzybów ma około 30 zł zysku to oznacza że zarobili już co najmniej 250.000 zł (sklep istnieje niecałe dwa tygodnie).

Aktualizacja (21.09.2014):

Po przerwie wakacyjnej (czekano aż młodzież szkolna wróci z wakacji) Kraina Grzybów umieściła na youtube kolejny odcinek Poradnika Uśmiechu™ i z tej okazji... otwarto kolejny sklep z odzieżą :o) Z wiadomych powodów adres nie zostanie podany. Tymczasem w pierwszym sklepie Krainy Grzybów numer zamówienia wynosi już 11800, a to oznacza że zarobki z koszulek przekroczyły 350.000 zł.


TL;DR

Kraina Grzybów okazała się być sprawną akcją marketingową skierowaną do młodzieży szkolnej, nakłaniającą do zakupu tandetnej odzieży po zawyżonej cenie. W efekcie ściągnięto z gimbusów ok. 0,5 mln zł w dwa tygodnie :o) Prawdopodobnie Kraina Grzybów jest także akcją promocyjną nadchodzącego filmu o Marii Curie-Skłodowskiej kręconego przez tą samą ekipę filmową.

Kraina Grzybów, Poradnik Uśmiechu, Kraina naciągaczy, Odzież dla daunów, Wiewiórka Małgosia, Agatka, Teufel, jak skutecznie jabłko, jak zrobić z papieru, jak swoje włosy, narkotyki, Grzybowe Melodie, naciągacze, komercja, komercha, kampania reklamowa, reklama, akcja marketingowa, marketing wirusowy, viral, marketing partyzancki, guerrilla marketing, kryptoreklama, krypciocha, interes, biznes, rżną kasę z rodziców gimbusów

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.