Ostatnio: 28.12.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Kostka Fishera i inne łamigłówki, których pewnie nie znacie

Najlepiej sprzedającą się grą/zabawką jest już od kilkudziesięciu lat kostka Rubika, samych oryginalnych kostek sprzedano ponad 350 000 000 sztuk, a `podróbek` sprzedaje się dziesiątki razy więcej.

Sam twórca magicznej kostki (taką pierwotnie nosiła nazwę) profesor Ernő Rubik jest też twórcą wielu innych poruszających wyobraźnie łamigłówek, ale tym razem chciałbym się skupić na innym kostkowym wynalazcy, który poza kręgiem zainteresowanych osób nie jest już tak znany.

Człowiek legenda kostkowych majsterkowiczów Tony Fisher.

975091Przez wiele lat była to jedyna osoba poza Rubikiem, która miała kostkę nazwaną od swego nazwiska, chociaż wielu chciało dostąpić takiego zaszczytu jak chociażby twórca kości 4x4x4, która ze względów marketingowych nie nazywa się kostką Sebesténego, a zemstą Rubika.

720924
548591

kostka Fishera, ma w istocie taki sam mechanizm jak kostka Rubika, ale odpowiednio przycięte klocki sprawiają, że jest `zmiennokształtna` i odrobinę trudniejsza od oryginału

Tony tworzy modyfikacje istniejących kości oraz własne konstrukcje od 1981 roku. Robił to w czasach, gdy kostka Rubika była na ustach wszystkich, czynił to w dalszym ciągu, gdy pamiętała o niej garstka osób i robi to teraz gdy szybkie układanie kostek tj. speedcubing zyskuje coraz więcej zwolenników, a nowi konstruktorzy tworzą co chwila nowe zabawki.

Jest on prawdopodobnie pierwszą osobą która zaczęła modyfikować istniejące już łamigłówki.

713421

pierwsza kostkowa modyfikacja: kostki syjamskie z 1981 r.

Większość współczesnych twórców projektuje kości na komputerze i korzysta z możliwości druku 3d, jednak niemal wszystkie dzieła Tonego w dalszym ciągu powstają tradycyjnie w warsztacie.

Tony często bawi się w budowę dużych bądź małych wersji istniejących kości, jest twórcą m.in. najmniejszej kostki Rubika.

299186Tony zarabia na zaledwie kilku swoich konstrukcjach, nie jest on człowiekiem zachłannym, a to co robi wynika z autentycznej pasji, którą kontynuuje od kilkudziesięciu lat.

Lubi też często zażartować, kilka lat temu gdy wiele osób uważało za niemożliwe skonstruowanie sześciennej kostki o więcej niż 5 warstwach (tradycyjna kostka ma 3, obecnie produkuje się kości nawet o 11 warstwach, a prototypy mają dużo więcej), opublikował wtedy na forum zdjęcia kości 9x9x9, wszyscy byli zaskoczeni, ale większość wypowiadała się w tonie, że to przecież niemożliwe, ale jeśli pisze to Tony Fisher to jednak prawda, tym większe było ich zdziwienie i rozbawienie naszego konstruktora :D.

Inny żart to chociażby największa funkcjonalna kostka Rubika:Na jego profilu na YouTube są też inne filmiki w lżejszym tonie jak rosiczka pożerająca kostki Rubika czy parkour na kostkach

Kilka innych łamigłówek:

148078Te wszystkie kostki to oczywiście tylko kropla w morzu, bo też ten tekst jest jedynie zachętą do odwiedzenia strony i profilu YouTube:

Tony Fisher`s Rubik`s Cube Type Twisty Puzzles

Channel off puzzle transformations


Inne ciekawe linki:

Oskar`s Mechanical Puzzles twórca kostek, który jednak bardziej skupia się na własnych konstrukcjach, a nie modyfikacjach.

TomPuzzle kolejny pan z wyobraźnią :)

Claus Twisty Puzzle Collection jedna z większych kolekcji

Skromna kolekcja autora niniejszego tekstu :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst ntv3gadm0s:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.