Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Transport aut – jakie są przepisy?

Transport aut osobowych lawetą interesuje nas zwykle wtedy, gdy nasz samochód się popsuje i trzeba go w związku z tym odholować. Zależy nam wówczas na tym, by taki przewóz nie był zbyt drogi, a w szczegóły całej procedury się zwykle nie zagłębiamy. Zarówno wtedy, gdy trzeba odholować auto, jak i wówczas gdy konieczny jest przewóz samochodów dostawczych z zagranicy lorą, warto wiedzieć, jakie obowiązują przepisy i zalecenia, by taki transport był w pełni bezpieczny.

Przewóz samochodów – jakie są zasady?

W zależności od rodzaju przyczepy i samochodu, który służy do przewozu samochodów, będzie wymagana od kierowcy albo standardowa kategoria B albo B+E. Jeśli masa lawety na przyczepie i samochodu, który ją ciągnie nie przekracza 3,5 tony, wtedy kierowcy wystarczy prawo jazdy kategorii B i nie będzie on potrzebować dodatkowych uprawnień. Natomiast jeśli dopuszczalna masa całkowita 3,5 tony zostanie przekroczona, wtedy kierowca powinien wykazać się prawem jazdy kategorii B+E. Warto pamiętać o tym, że przyczepa z obciążeniem nie może być cięższa od pojazdu, który ją ciągnie.

Przewóz samochodów ( taki jak ten ) powinien też odbywać się z uwzględnieniem ograniczeń prędkości. Jeśli pojazd z lawetą przemieszcza się poza terenem zabudowanym drogami jednojezdniowymi wówczas dopuszczalna prędkość wynosi 70 km/h. Natomiast wtedy, gdy transport samochodów ma miejsce poza terenem zabudowanym drogami dwujezdniowymi, ekspresowymi lub autostradami, to autolaweta nie powinna przekraczać 80 km/h.

Jak mocuje się samochód na lawecie?

Podczas transportu aut ważne jest to, by przewożone samochody były odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem. By ustabilizować auta znajdujące się na lawecie, bądź lorze, korzysta się ze specjalnych pasów mocujących. Za ich pomocą przypina się koła samochodów do platformy. Najlepiej przypiąć wszystkie cztery koła, chociaż standardowo wystarczy unieruchomić trzy z nich.

Można zamocować samochód na lawecie na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest dwupunktowy i polega na zamocowaniu pasa lawetowego do platformy w dwóch miejscach. Natomiast sposób trzypunktowy zakłada przytwierdzenie pasa lawetowego w trzech miejscach. Jest też wiele sposobów, w jakie mocuje się pas na kole. Trzeba też umiejętnie dobrać rodzaj pasa lawetowego do konkretnego przewozu samochodów. Zanim zamocujemy pasy, musimy sprawdzić, czy nie są przetarte, zużyte, bądź pęknięte.

Transport aut jest bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać, dlatego warto znać przepisy i zasady. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku awarii sami będziemy musieli zadbać o to, by nasz samochód został przetransportowany w bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst mqfhif8qoc:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.