Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak odpowiednio rozłożyć trawę z rolki?

Trawa z rolki jest doskonałą alternatywą dla trawy sianej w sposób tradycyjny. Jej głównym atutem jest natychmiastowy efekt – nie musimy czekać aż trawa wyrośnie, nie musimy jej specjalnie pielęgnować i doglądać. W kilka godzin zyskujemy reprezentacyjny ogród czy teren do aktywnego wypoczynku.

Zdaniem ekspertów, trawnik z rolki najlepiej rozkładać na jesień – wrzesień bądź październik jest idealną porą roku. Wszystko dlatego, że niższa już temperatura sprzyja lepszemu ukorzenieniu traw. Co więcej, padają wtedy też częściej deszcze, dzięki czemu trawa jest naturalnie nawadniana. Oczywiście darń tego rodzaju można rozkładać także w innym okresie bowiem jest odporna na przymrozki i nie straszne jej upały. Doskonale przyjmie się trawa z folii, bo jej system korzeniowy jest dużo mocniejszy aniżeli trawnika z gruntu.

Pamiętajmy jednak o tym, że teren, na jakim ma być rozłożona trawa w rolce musi być odpowiednio przygotowany. Niezależnie od tego, czy nasz wybór padł na trawę z folii czy trawę z gruntu, podłoże musi być dokładnie oczyszczone. Należy usunąć z niego kamienie, pozostałości po budowie, patyki i nierówności. Jeśli ziemia jest zachwaszczona, również należy ją właściwie wyczyścić.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj gleby, na jakiej trawa z rolki zostanie położona. Trzeba wiedzieć, że darń nie przyjmie się na podłożu betonowym, musi być ono w pełni naturalne. Najlepsza jest gleba lekko kwaśna, idealnie o pH w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt kwaśną glebę ogrodnicy posypują przed rozwinięciem trawy wapnem bądź kredą. Do gliniastej dodają piasek a do nazbyt piaszczystej kompostu. Fachowcy radzą, by zawsze posypać glebę kilkucentymetrową warstwą ziemi żyznej a na miesiąc przed rozłożeniem trawy z rolki, wykorzystać nawóz wieloskładnikowy.

Samo układanie trawnika z rolki nie jest sprawą trudną, za to z całą pewnością czasochłonną oraz pracochłonną. Uznaje się, iż jeden ogrodnik jest w stanie rozłożyć w ciągu jednego dnia około 100 metrów kwadratowych takowej trawy – biorąc pod uwagę fakt, iż od momentu dostarczenia transportu, trawa musi być rozłożona w ciągu kolejnych 24 godzin, należy zatrudnić wystarczającą ilość specjalistów, którzy uporają się z trawą w należytym czasie.

ladybug 158326 640
Pasy trawy mają dokładnie stykać się ze sobą. Muszą być układane od tej samej strony, źdźbła mają rosnąć w tym samym kierunku. Spod każdej rolki należy „wypędzić” powietrze a trawę dobrze docisnąć do podłoża, używając w tym celu grabi bądź specjalnych ubijaków. Na koniec całość „wałuje się”, czyli wyrównuje a brzegi podcina w odpowiedni kształt (na przykład półokrągły).

Ciekawostką jest fakt, iż trawnik z rolki praktycznie od razu nadaje się do użytkowania. Jest odporny na deptanie natomiast warto odczekać kilka dni z jego intensywną eksploatacją tak, by ich system korzeniowy mógł spokojnie „zintegrować” się z podłożem.


green 996630 640
Co ważne, pielęgnacja trawy z rolki odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku tej sianej. Należy ją kosić, nawozić, nawadniać odpowiednio do potrzeb. Dużo lepiej będzie sprawować się trawa rozłożona w miejscu słonecznym aniżeli całkowicie zacienionym.


Komentarze

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst sp4wwixywm:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.