Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Wyciąg czy pochłaniacz? Dwa rodzaje okapów kuchennych

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo okapów o naprawdę rozbudowanych funkcjonalnościach, jednak zdarza się, że wybór odpowiedniego jest problematyczny. Powodem dylematu jest zwykle tryb pracy urządzenia – otwarty lub zamknięty, który sprawia, że okap pracuje jako wyciąg bądź pochłaniacz. Na czym więc polega różnica?

Okap częścią systemu wentylacji

Okap jest urządzeniem niezbędnym w każdej kuchni, ponieważ zapobiega gromadzeniu się zapachów i oparów powstających podczas gotowania. W wyniku nieprawidłowej wentylacji, we wnętrzu zbiera się wilgoć, która jest przyczyną zaparowanych okien i wody skraplającej się na gładkich powierzchniach płytek, mebli, a nawet ścian. Ponieważ w powietrzu unoszą się różne zapachy i opary, osiadająca na powierzchniach wilgoć jest przyczyną powstawania tłustych i nieestetycznych plam, bardzo trudnych do usunięcia. Co więcej, ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń, powietrze w kuchni jest również niekorzystne dla osoby użytkującej pomieszczenie.

Dlatego też zalecany jest montaż okapu usprawniającego odprowadzanie zużytego i zanieczyszczonego przez opary powietrza, na miejsce którego, dzięki sprawnie funkcjonującej wentylacji, napływa powietrze świeże.


logociarko
Tryb pracy okapu

Dostępne na rynku okapy w większości przypadków wyposażone są w dwa tryby pracy, otwarty i zamknięty, przy czym nie zawsze jest możliwość pełnego z nich korzystania. Wybór odpowiedniego urządzenia, w tym również trybu pracy, jest uwarunkowany zarówno indywidualnymi preferencjami użytkownika, jak i obowiązującymi w budownictwie przepisami.

Tryb pracy okapu (otwarty bądź zamknięty) zależy przede wszystkim od systemu wentylacji budynku, a dokładnie ilości kanałów wywiewnych znajdujących się w kuchni. Wyciąg pracujący w trybie otwartym może być montowany tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kanały – jeden odpowiadający za wentylowanie pomieszczenia, drugi pozwalający na podłączenie okapu. Tylko wówczas ciśnienie powietrza w pomieszczeniu będzie optymalne, potrzebne dla prawidłowej jego wymiany.

Uwaga! Zabronione jest zwłaszcza podłączanie wyciągu do przewodu odprowadzającego spaliny z piecyka gazowego lub kominka opalanego drewnem. Może to spowodować tzw. ciąg wsteczny, w wyniku którego zużyte i zanieczyszczone powietrze nie jest usuwane na zewnątrz, ale ponownie wdmuchiwane do wnętrza.

Okap jako wyciąg

Wyciąg, pracujący w trybie otwartym, podłączany jest rurą do przewodu wywiewnego, a zasysane powietrze usuwane jest kanałem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. Ten rodzaj urządzenia uważany jest za bardziej wydajny od okapów pracujących w trybie zamkniętym, ponieważ sprawniej eliminuje większe ilości zanieczyszczeń i oparów, usuwając jednocześnie wilgoć.

Okap jako pochłaniacz

Tryb zamknięty oznacza, że pochłaniacz nie odprowadza zasysanego powierza na zewnątrz, ale już oczyszczone ponownie wypuszcza do pomieszczenia. Okap, zamiast systemu rur łączących go z przewodem wywiewnym, jest wyposażony w specjalne filtry węglowe zatrzymujące zanieczyszczenia. Ten tryb pracy uważany jest za mniej wydajny, ponieważ pochłaniacz nie jest w stanie zmniejszyć ilości wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu.

We współpracy: http://www.ciarko.pl/

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.