Ostatnio: 14.04.2014

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Ekonomia NATO jako rozwiązanie kryzysu USA The NATO Economy, the solution to the U.S. crisis 3 Marca

Pierwsze spotkania Sekretarza Stanu Johna Kerry nie były poświęcone "zwrotowi w Azji" (przerzucenie sił zbrojnych USA na Daleki Wschód), czy też planowi podziału Środkowego Wschodu, ale stworzeniu NATOwskiej gospodarki - co nie wzbudziło najmniejszego zaniepokojenia w Europie. Jeśli jednak ten projekt zostanie szybko wdrożony, rozwiąże problemy gospodarcze USA kosztem Europejczyków.

1 3668 d742f 5 fbdcd

Konferencja prasowa: John Kerry i Guido Westerwelle, Berlin, 26 Lutego

Podczas orędzia do narodu prezydent Barack Obama jednostronnie ogłosił otwarcie negocjacji z UE n.t. Transatlantic Global Trade and Investment Partnership. Kilka godzin później ta nowina została potwierdzona przez wspólne oświadczenie prezydenta USA oraz przewodniczących Rady Europy - Hermana van Rompuya i Komisji Europejskiej - José Manuela Barroso.

Projekt transatlantyckiego obszaru wolnego handlu oficjalnie wystartował przy okazji negocjacji porozumienia NAFTA w 1992. Rozrastając się, Waszyngton chciał, by ten obszar pochłonął również Unię Europejską. Wtedy jednak w USA rozległy się głosy by opóźnić to wchłonięcie rynku UE ze względu na tworzenie i stabilizowanie Światowej Organizacji Handlu WTO. Obawiano się, że dwa projekty mogą kolidować zamiast się wzmacniać.

Powstanie rynku transatlantyckiego jest częścią większego projektu, w tym stworzenia rzeczywistego rządu z ponad-instytucjonalną radą gospodarczą, transatlantycką radą polityczną, i transatlantyckim zgromadzeniem parlamentarnym. Te trzy ciała zostały już utworzone w zalążku bez wzmianki w mediach.

Ta struktura przypomina bardzo stary projekt stworzenia wielkiego kapitalistycznego bloku jednoczącego wszystkie państwa pod wpływem anglo-amerykańskim. Ślady można znaleźć w tajnych klauzulach Planu Marshalla a szczególnie w Pakcie Północnoatlantyckim (Artykuł 2).

Z tej perspektywy warto odnotować, że ze strony USA projekt wspólnego obszaru nie jest nadzorowany przez Departament Handlu ale przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Council).

Pewien wgląd w sposób działania unii transatlantyckiej może nam dać obserwacja jak rozwiązano konflikty dotyczące ochrony prywatności danych. Europejczycy mają bardzo wymagające standardy ochrony prywatności, podczas gdy rząd USA może robić co mu się podoba uzasadniając to walką z terroryzmem. Po przepychankach Europejczycy zostali pokonani a Amerykanie narzucili swój jednokierunkowy model: Amerykanie kopiują dane europejskie, za to Europa nie ma dostępu do danych w USA.

W sprawach gospodarczych chodzi o usunięcie barier taryfowych i innych, czyli lokalnych standardów broniących przed pewnego rodzaju importem. Waszyngton chce po cichu sprzedawać swoje GMO w Europie, swoje kurczaki przetwarzane z chlorem, i pełną hormonów wołowinę. Chce dogłębnie analizować dane z Facebook'a, Google'a itp.bez ograniczeń ochrony prywatności.

Tej strategii towarzyszy krótkoterminowa taktyka. W latach 2009-2010 Barack Obama ustanowił Komisję doradców ekonomicznych z przewodniczącą Christiną Romer, historyczką. Ta specjalistka od Wielkiej Depresji z 1929 wpadła na pomysł, że jedynym rozwiązaniem bieżącego kryzysu w USA jest przesunięcie kapitału z Europy do Wall Street. W tym celu Waszyngton zablokował większość nie-anglosaskich rajów podatkowych i wtedy zagrał z Euro. Kapitaliści szukający stabilności napotkali jednak trudności w transferze swoich pieniędzy do USA. Gospodarka NATOwska ma to ułatwić. USA uratuje swoją gospodarkę przyciągając Europejski kapitał, czyniąc szkodę Europejczykom.

Poza nierównym charakterem tego projektu i pułapkami, które szykuje w najbliższej przyszłości, najważniejsze jest to, że w istocie interesy USA i UE są rozbieżne. USA i UK to potęgi morskie mające historyczne powody do handlu transatlantyckiego. Było to nawet ich celem podczas II W. Ś., co zostało wyrażone w Karcie Atlantyckiej . Natomiast kontynentalna Europa ma wspólne interesy z Rosją, zwłaszcza dotyczące energii. Podporządkowując się Waszyngtonowi jak podczas Zimnej Wojny Bruksela działa na szkodę Europejczyków.

Zasłona kłamstw, Snowden i Wikileaks.

Jak rozpoznać operację CIA typu "ograniczone ujawnienie"?

Oszustwo Bloomberga wobec Obamy.

Obama i Morsi spychają Bliski Wschód w stronę chaosu

Najciekawsze jest to, że Rosja ma sojuszników we władzach USA

Atak terrorystyczny w Woolwich ukazuje związek Saudów i Izraela.


Cypryjski pionek

Obama przepchnął immunitet dla Monsanto

Nowa strategia neokonserwatystów dla Europy

"Partnerstwo Trans-pacyficzne": tajna umowa handlowa Obamy

CETA na ukończeniu i szykuje się TAFTA, czyli rodzeństwa ACTA ciąg dalszy

Canada-EU Integration Moves Forward, U.S. and NAFTA Next

Parlament UE ugiął się pod presją firm z USA

Ofensywa USA przeciw planom wzmocnienia ochrony prywatności danych w UE

Tajne rozmowy UE i USA w sprawie transatlantyckiej unii

NAFTA po 20 latach - nowa propaganda

NAFTA niszczy gospodarkę Meksyku i jest powodem nielegalnej emigracji do USA

Jaka jest rzeczywiście stopa bezrobocia w USA?

Pomijana przez krytyków UE różnica pomiędzy jej gospodarką a USA

Po raz pierwszy od Wielkiego Kryzysu więcej Meksykanów opuszcza USA niż przybywa

Hiszpania i Malezja podporządkowały swoje prawo by ochraniać interesy firm z USA

Niedawna obniżka ratingu USA ukarana śledztwem przez Komisję SEC?

Grecja: Christine Lagarde znowu pracuje dla przemysłu zbrojeniowego USA

Wraz z Christine Lagarde korporacje z USA wchodzą do rządu Francji

Wszystkie wojny są wojnami bankierów

Upadek USA, nowy wielobiegunowy świat

Globalna oligarchia faszystowskich monopolistów

Czterej jeźdźcy Apokalipsy

Economic Hitmen

Doktryna szoku

Kartel FED

Światowa gra o energię

Obama, wojna finansowa i eliminacja DSK

Noam Chomsky o globalizacji

O przyczynach, przebiegu i skutkach kryzysu argentyńskiego

financial-wars-attack-is-the-best-form-of-defence

Antykoraniczna Strategia Przywódców Projektu Biblijnego

Sześć Priorytetów Zarządzania Ludzkością

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - wykład wprowadzający 1

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - wykład wprowadzający 2

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - typy światopoglądów (trójjedność)

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - Makroekonomia

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - Ekonomia 1

Koncepcja Bezpieczeństwa Społecznego - Ekonomia 2

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.