Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak wygląda pierwsza wizyta w poradni dietetycznej?

Dietetyk jest specjalistą ds. żywienia, który pomaga ułożyć indywidualny jadłospis swoim pacjentom. Myli się jednak ten, kto uważa, że wizyta u dietetyka jest konieczna jedynie dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Nieprawda, specjalista w tym zakresie pomaga również skomponować zbilansowaną dietę wszystkim, którzy chcą się zdrowo odżywiać, nabrać masy mięśniowej czy stosować właściwą dietę w obliczu danego rodzaju choroby.

Zawód dietetyka jest w Polsce coraz bardziej popularny, popyt na tego typu usługi jest również coraz większy. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie schudniemy ograniczając jedynie porcje żywieniowe, sami również nie ułożymy jadłospisu, dzięki któremu do naszego organizmu dostarczane będą wszelkie wartości odżywcze i witaminy. Swoją pomoc w tych kwestiach świadczy właśnie doświadczony dietetyk.

Nie należy spodziewać się jednak zaleconej diety cud. Nikt nie obieca, że zrzucimy zbędne kilogramy w błyskawicznym czasie, jedząc ulubione potrawy a jeśli tak jest, oznacza to, iż powinniśmy zmienić dietetyka. Żaden profesjonalista nie wręczy nam również jadłospisu już podczas pierwszej wizyty – ta musi być ułożona indywidualnie, biorąc pod uwagę różne parametry i stan zdrowia pacjenta.

Pierwsza wizyta w profesjonalnej warszawskiej poradni dietetycznej trwa średnio godzinę. To na niej pacjent wypełnia szczegółowy kwestionariusz dotyczący nawyków żywieniowych, stylu życia, ewentualnych chorób, przeciwwskazań do spożywania określonych produktów. To wtedy również lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem – poznaje jego schemat żywienia, dowiaduje się co lubi a jakich produktów nie znosi. Pacjent dostarcza mu informacji na temat ewentualnych chorób, pór dnia spożywania poszczególnych posiłków i preferencji żywieniowych.

Sam dietetyk zaleca wykonanie podstawowych badań, dzięki którym określone zostanie dzienne zapotrzebowania na składniki odżywcze, wykonana zostanie analiza składu ciała czy BMI. To nie wszystko bowiem jeszcze przed rozpoczęciem diety pacjent musi dostarczyć dietetykowi wyniki badań morfologicznych, badania poziomu cholesterolu, poziom TSH (hormon tarczycy) oraz wyniki badań glikemii.

Jeśli pacjent choruje na schorzenia przewlekłe zobowiązany jest powiadomić dietetyka o swoim stanie zdrowia – może przynieść dokumentację medyczną. Jeśli w ostatnim czasie przebywał w szpitalu również może przynieść wypis. Im więcej danych dotyczących własnej osoby dostarczy pacjent, tym dietetyk będzie w stanie skomponować lepszy plan żywieniowy.

Pierwsza wizyta u dietetyka to również idealny czas na zadanie wszelkich pytań specjaliście. To odpowiedni moment, by określić swoje cele – jeszcze przed spotkanie odpowiedzmy sobie na pytanie: Po co idziemy do dietetyka? Na jakich efektach nam zależy? Pamiętajmy, że dietetyk jest nie tylko lekarzem do spraw żywienia, ale niejednokrotnie także psychologiem i motywatorem. Jako specjalista opisze szczegółowo dietę, rozpisze zalecenia, poda kaloryczność każdego produktu, podpowie jak przyrządzać posiłki i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie konsumowania. Lekarz jako psycholog i motywator będzie czuwał nad systematycznością naszych działań w dążeniu po zdrowie i wymarzoną sylwetkę.

Całkowity czas całościowej terapii dietetycznej uzależniony jest od problemu, z jakim zwraca się pacjent to dietetyka. Wizyty kontrolne odbywają się co dwa tygodnie w początkowej fazie oraz co 4 tygodnie przy długofalowej współpracy. Pamiętajmy, że współpraca ze specjalistą tego rodzaju skutkować będzie trwałą zmianą stylu życia i zmianą nawyków żywieniowych na lepsze. Naszą dietą nie powinniśmy się jednak z nikim dzielić bowiem każda ustalana jest w sposób indywidualny. Fakt, iż udało nam się zrzucić nadprogramowe kilogramy nie sprawi, że inna osoba stosująca tą samą dietę również uzyska taki sam efekt. Zamiast tracić czas na nietrafione metody odchudzania czy próby prowadzenia lepszego schematu żywieniowego, zachęca się do konsultacji z dietetykiem.

Inne artykuły: http://titeado.pokazywarka.pl/

apple 403587 640

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.