Ostatnio: 13.08.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Apple Inc. założono w prima aprilis 1976 roku. Oprócz Steve'a Jobsa, współzałożycielem był inżynier Steve Wozniak (pół Polak, pół Niemiec, pełnoetatowy Amerykanin ;) i zapomniany przedsiębiorca Ronald Wayne z 10% udziałów.

Pierwszym produktem firmy był zaprojektowany przez Wozniaka komputer Apple I. Cenę ustalono na szatańskie 666,66$. Jego wygląd również może budzić diabelskie skojarzenia :)

apple1

Ciekawostka 1: Ronald Wayne wycofał się ze spółki zaledwie dwa tygodnie po jej założeniu. Ponieważ posiadał już wówczas majątek, obawiał się, że w razie problemów finansowych Apple, będzie musiał pokrywać z niego ewentualne zadłużenie firmy. Swoje 10% udziałów odsprzedał za 800$. Po 6 latach były one warte 1,5 miliarda $. Ciekawe jak się wtedy czuł...

Dla przyzwoitości wspomnijmy teraz, że po Apple I spory sukces odniosły komputery zapoczątkowanej w 1977 roku serii Apple II, natomiast Apple III z 1980 roku i bardzo ciekawy komputer Lisa, okazały się komercyjną pomyłką.

Lisa miał(a) graficzny, do tego kolorowy interfejs i myszkę, a pracowano nad nim (nią) w latach 1976-83, kiedy to odbyła się jej premiera. Niestety cena - prawie 10 tys. $ dobiła ten produkt, zwłaszcza że przyszło mu konkurować z dużo tańszymi i szybszymi (pracowały w trybie tekstowym) IBM PC, które właśnie zdobywały rynek. Koncept Lisy po prostu wyprzedził sprzęt przy pomocy którego go zrealizowano. Miała to być cenna lekcja dla firmy Apple.

apple 2 3

Ciekawostka 2: w 1989 roku Apple zakopało ok. 2700 niesprzedanych komputerów Lisa na polu w stanie Utah :) Jacyś chętni na wycieczkę z łopatami?

W 1984 roku Steve Jobs przeszedł do projektu Macintosh, który dał światu to, co pokoleniu lat '80 i '90 przez długi czas kojarzyło się firmą Apple. Klasyczna konstrukcja monitor + jednostka centralna w jednej obudowie, kawiatura i mysz (z jednym przyciskiem). Oparty na dedykowanym systemie Mac OS, stabilny, wydajny i wg użytkowników, bardzo prosty obsłudze. Oparto go na mocniejszym niż Lisa osprzęcie, a do tego w początkowych modelach zastosowano monochromatyczny, choć graficzny interfejs.

apple lisa

Macintoshe były uwielbiane przez wszelkiej maści grafików, DTP-owców (osoby odpowiedzialne za skład tekstu w redakcjach) i innych profesjonalistów. Były przy tym sprzętem dość elitarnym. Ze względu na cenę, w prostych pracach biurowych królowały IBM PC. Przewagę Mac'ów nad PC w kwestii stabilności wynikała głównie z ich zamkniętej architektury. PC były "składakami" (często nazywano je w tamtych czasach "klonami") i musiały w nich współpracować komponenty o różnych parametrachy i różnych producentów. Macintoshe stanowiły gotowy produkt - nierozbudowywalny, z preinstalowanym jednolitym systemem operacyjnym i dokładnie przetestowany w laboratoriach Apple.

Paradoksalnie, w późniejszych latach cechy te przyczyniły się do triumfu komputerów klasy IBM PC i marginalizacji klasycznych Mac'ów, ale to już temat na inny tekst.

macintosh

Ciekawostka 3: drugi współzałożyciel Apple odszedł z firmy w 1985 roku, czyniąc Jobsa jedynym władcą imperium. W 2009 roku wziął udział w amerykańskiej wersji "Tańca z (tfu!) gwiazdami" i zajął 10 miejsce (na 13).

W latach '90 XX w. marka Apple bardzo wyblakła. Komputery PC stawały się coraz potężniejsze, jak zawsze pozostawały tańsze, a do tego dawały użytkownikom pełną dowolność konfiguracji. Mac'i nadal cieszyły się opinią najlepszego sprzętu dla profesjonalistów, lecz nawet graficy (naturalni użytkownicy Apple) coraz częściej przechodzili na "piece".

Jobs najprawdopodobniej uznał, że należy zmienić taktykę i uderzyć w mainstream, który trafi w gust mas - tak powstały pierwsze iMac'i G3 (dokładnie wczoraj obchodziliśmy 13 rocznicę ich premiery ;).

Miały śliczne, półprzezroczyste obudowy w kolorach niebieskim, czerwonym, żółtym i paru innych. Zachowały one dobrą jakość, klasyczne podejście "all in one box", jednak miały już trafić do innego grona użytkowników, niż początkowa zamknięta kasta profesjonalistów.

Podczas, gdy popularne PC na przełomie XX i XXI w. nadal straszyły topornym wyglądem, Mac'i zaczynały prezentować podejście, że komputer po prostu może być ładny.

Równolegle z iMac'ami produkowano równie słitaśne iBooki - czyli jabłuszkową wariację na temat laptopów (notebooków).

Komputery Apple nadal były droższe niż PC-ty, jednak marka o której mówiło się, że nigdy już nie powróci do dawnej świetności, zaczęła się odradzać. Wtedy nikt jeszcze nie przewidywał, że stanie się gigantem, którym jest dzisiaj - po ponad jednej trzeciej wieku.

imac g3
macs rainbow

Sukces kolejnych wersji iMaców zdeterminował powstawanie kolejnych generacji sprzętu. iBooki zastąpiono MacBookami i MacBookami Air.

iMac'i kompletnie przemodelowano, dzięki czemu dziś są już prawdziwą ozdobą wnętrza. W międzyczasie i producenci z rynku PC doszli to tego, że można produkować ładne komputery. Ale o tym wszystkim nie będę pisał, bo weszlibyśmy w czasy, których nie można jeszcze wspominać, a od iPadów i iPhone'ów są tu na pewno lepsi specjaliści.

ibook g3Dziękuję za uwagę,

Altar :)


Źródło: pamięć, strony fanowskie i kolekcjonerskie, Wikipedia.

O Lisie, która była naprawdę fajnym projektem poczytacie (w języku angielskim) na przykład pod tym adresem:

http://www.digibarn.com/collections/systems/apple-lisa2xl - jest tam też kilka ciekawych zdjęć.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.