Ostatnio: 23.11.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Zapraszam Drodzy Wykopowicze na wirtualną podróż po miejscach, o których pewnie wielu z Was nie wiedziało. W większości to wysepki, które oddalone są stałych lądów od setki, a niektóre o tysiące kilometrów. Starałem się w kilku słowach napisać coś ciekawego o każdej z nich.

Jest to mój prywatny mały ranking tych miejsc. Pewnie ktoś z Was zna jeszcze inne takie odległe małe wysepki, o których świat jakby zapomniał. Kliknięcie w nazwę wyspy przeniesie Was na Mapy Google.Wyspa Bouveta

Niespełna 60km2 lądu uważana za najbardziej samotną wyspę świata. Najbliższym lądem jest Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie, oddalona o 1600 km. Wyspa należy do Królestwa Norwegii. . W 1825 niejaki kapitan Norris lądował na wyspie nazywanej odtąd Wyspą Liverpool i przyłączył ją dla Wielkiej Brytanii. W 1898 niemiecka wyprawa Carla Chuna, płynąca statkiem Valdivia, dotarła do wyspy, ale nie wysadziła załogi. Pierwszy dłuższy pobyt na wyspie miał miejsce w 1927, kiedy to norweska załoga przebywała na niej około miesiąca, co stało się powodem terytorialnych pretensji Norwegii względem wyspy. Wielka Brytania zrzekła się praw do wyspy na rzecz Norwegii w następnym roku i w 1930 roku wyspa została przyłączona do Norwegii.

bouvet island 1927Jest niezamieszkała, została jedynie zainstalowana tam zautomatyzowana stacja meteorologiczna, umieszczona przez Norwegów w 1977.

Co ciekawe wyspa posiada własną domenę internetową .bv


Georgia Południowa i Sandwich Południowy

Brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Oceanie Atlantyckim. Leży niedaleko południowego koła podbiegunowego. Wyspy zamieszkane są przez około 30 osób. W głównej osadzie Grytviken jest nawet kościół.

A oto widok na Grytviken

800px grytviken harbour island of south georgia united kingdomCiekawostka z wyspy : fotografia z 1916 roku, rybacy złowili dość duży okaz.

709px solveig jacobsen
Wyspy Księcia Edwarda

Wyspy należące do Republiki Południowej Afryki, położone w Antarktyce, w południowej części Oceanu Indyjskiego. W skład wchodzą Wyspa Mariona oraz Wyspa Księcia Edwarda. Od linii brzegowej RPA dzielą wyspę 1770km. Wyspy są niezamieszkane przez stałych mieszkańców. Okresowo na Wyspie Mariona przebywa personel meteorologiczny.


Wyspy Kerguelena

archipelag obejmujący około 300 skalistych wysp pochodzenia wulkanicznego, położony w południowej części Oceanu Indyjskiego, ponad 5300 km na południowy wschód od Afryki. Wyspy Kerguelena wraz z wyspami Amsterdam, Wyspą Świętego Pawła, Wyspami Crozeta i Ziemią Adeli należą do Francji i wchodzą w skład Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych.

Wyspy nie są zamieszkałe przez stałych mieszkańców.

Ciekawostka z wyspy : W 1940 roku, w czasie II wojny światowej niemiecki krążownik pomocniczy (rajder) HSK Atlantis zawinął na Wyspy w celu uzupełnienia zapasów wody i dokonania drobnych napraw. Jeden z marynarzy zginął w trakcie remontu i został tam pochowany, co później nazwano "najdalej na południe położonym niemieckim grobem wojennym".

Grób Bernharda Herrmanna na wybrzeżu wyspy.

800px hermannsgrave kerguelen 1
Wyspa Amsterdam

Zwana też Nowym Amsterdamem. Należąca do Francji wyspa była niegdyś w posiadaniu Polaka - Adama Piotra Mierosławskiego, który w latach 1841-1851 był jej właścicielem. Otrzymał ją za ponowne odkrycie wyspy przez rząd francuski.

W bazie Martin-de-Viviès, która jest stolicą tego terytorium, mieszka na stałe ok. 20 naukowców. Co ciekawe na wyspie żyje też stado dzikiego bydła.


Wyspy Bounty

Grupa 13 niezamieszkałych wysepek należących do Nowej Zelandii. Nazwę swoją wzięły od statku Bounty, na którym miał miejsce słynny bunt. Ze względu na swoją florę i faunę Wyspy Bounty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Tristan da Cunha

Jest jedną z najbardziej odosobnionych, zamieszkanych wysp na świecie. Najbliższym sąsiedztwem są położona 2420 km na północ Wyspa Świętej Heleny, wraz z którą Tristan da Cunha wchodzi w skład kolonii o nazwie

"Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha." Jest pod brytyjską jurysdykcją.

Wyspę zamieszkuje obecnie 266 mieszkańców, z których każdy nosi jedno z siedmiu występujących na wyspie nazwisk.

Ciekawostka : Na Tristan da Cunha notuje się wysoki poziom spożycia alkoholu – średnio 1 litr whisky na osobę przez tydzień


Pitcairn

To zamorskie terytorium zależne Wielkiej Brytanii leżą w połowie drogi między Nową Zelandią a Chile.

Szczyt populacji na Pitcairn przypadał na rok 1937, kiedy to wyspę zamieszkiwało 235 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców systematycznie spada, głównie z powodu migracji do Nowej Zelandii. Obecnie Pitcairn zamieszkuje 48 osób.

Poniżej zdjęcie jedynej osady na wyspie - Adamstown.

800px adamstown1Oraz widok na Zatokę Bounty

800px bounty bay
Wyspy Kokosowe (Keelinga)

Grupa dwóch atoli koralowych na Oceanie Indyjskim stanowiących terytorium zależne Australii, położonych 1100 km na południowy zachód od wybrzeży Indonezji.

Na 14 km2 mieszka niespełna 600 osób, co ciekawe na wyspach nie ma żadnych cieków ani stałych zbiorników wody. Z tego powodu zasoby wody słodkiej są ograniczone, a deszczówkę magazynuje się w podziemnych zbiornikach.

Ciekawostka : 9 listopada 1914 w trakcie I wojny światowej u wybrzeży Wysp Kokosowych rozegrała się bitwa morska, zwana bitwa koło Wysp Kokosowych, w której zatopiony został niemiecki krążownik SMS „Emden”.

Wrak SMS Emden kilka lat po bitwie.

800px sms emden slv allangreenWyspa Wake

Atol na Oceanie Spokojnym, na obszarze Oceanii, położony w około dwóch trzecich odległości pomiędzy Hawajami a Marianami Północnymi stanowiący terytorium zależne Stanów Zjednoczonych.

Atol obecnie nie posiada rdzennej ludności, wszyscy pierwotni mieszkańcy zostali zamordowani przez Japończyków, po zajęciu przez nich wyspy 23 grudnia 1941.Japończycy rozstrzelali wszystkich jeńców na miejscu i dokonali rzezi rdzennej ludności wyspy. Wake, wyspa bez niemal żadnego znaczenia strategicznego, została wyzwolona dopiero 4 września 1945 roku.

800px wake island attacked nan12 1 43
Palmyra

Składa się z około 50 koralowych wysepek o łącznej powierzchni 12 km2. Pozostaje pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych.

W 1998 atol został wystawiony na sprzedaż, pojawiły się, zagrażające prawie że dziewiczej przyrodzie atolu, koncepcje jego zagospodarowania jako składowiska odpadów promieniotwórczych lub urządzenia na nim luksusowego ośrodka turystycznego czy kompleksu kasyn. Aby uniemożliwić takie działania, w styczniu 2000 Palmyra została zakupiona za kwotę 37 mln dolarów przez istniejącą od 1951 międzynarodową organizację The Nature Conservancy zajmującą się ochroną przyrody. Teren miał podlegać ochronie na zasadzie rezerwatu przyrody. Okresowo przebywają tam ludzie, co przedstawia nieco stara już fotografia z 2005 roku.

palmyrasA tutaj kawałek tamtejszej plaży

800px palmyranorthbeach
Źródło i fotografie : wikipedia

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.